PDA

View Full Version : 2008 Senior Circuit Austin, TX June 5 - 8



ande
May 10th, 2008, 05:57 AM
There's 4 big meets where USA Olympic Hopefuls will compete on the
June 5 - 8 weekend

1) Senior Circuit Meet in Austin, TX (http://www.utexas.edu/longhornaquatics/results/index.htm)
2) 2008 Swimvitational (http://omegatiming.com/swimming/racearchives/2008/Omaha_a_2008/index.htm) held in Omaha, Neb.,
3) Charlotte Ultraswim (http://www.charlotteultraswim.com/results08/index.htm)held in Charlotte, N.C. to close out the Toyota Grand Prix Series and the
4) 2008 JANET EVANS INVITATIONAL (http://www.socalswim.org/HTResults/JanetEvans2008)in Los Angeles, at the McDonald's Swim Stadium, the 1984 Los Angeles Games pool

A deep field of top American swimming talent, including
Michael Phelps, Ryan Lochte, Katie Hoff and Mary DeScenza,
will compete in these meets


Each One Should be a very fast
since folks will be sharpening for the Olympic Trials

when the meet ends OT's will be 3 weeks away

Thursday June 5th - Sunday June 8th


AUSTIN

http://www.utexas.edu/longhornaquatics/meets/2008seniorcircuit/2008_senior_circuit.pdf

http://www.utexas.edu/longhornaquatics/meets/

http://www.texasseniorcircuitswimming.org/2008meetschedule.htm#lc4

Order of Events
(Wed., June 4 pool is available 7:30 - 9 pm)
Women's Events Men's Events

Thurs., June 5
Timed Finals.
Warm-up 2:30-3:45 pm;
Meet Start 4 pm.

1 1500m freestyle
800 freestyle 2

Fri., June 6
Prelims: 8-9:15 warm-up; 9:30am meet start
Finals: 4:30-5:45 warm-up; 6pm meet start
3 400m freestyle 4
5 200m breaststroke 6
7 200m butterfly 8
9 50m freestyle 10
11 400m free relay 12

Sat., June 7
Prelims: 7:30-8:45am warm-up; 9:00am meet start
Finals: 4:30-5:45 warm-up; 6pm meet start
13 200m freestyle 14
15 100m breaststroke 16
17 200m backstroke 18
19 100m butterfly 20
21 400m IM 22
23 50m backstroke 24
25 400m medley relay 26

Sun June 8
Prelims: 7:30-8:45am warm-up; 9:00am meet start
Finals: 4:30-5:45 warm-up; 6pm meet start

27 200m IM 28
29 100m freestyle 30
33 50 breaststroke 34
35 100m backstroke 36
37 50 butterfly 38
39 800m free relay 40
31 800 freestyle
1500m freestyle 32



Omaha Swimvitational
http://www.mutualofomaha.com/swim/

psyche sheet
http://www.usaswimming.org/USASWeb/_Rainbow/Documents/b2f9bd4c-8894-4c71-a8ee-11c95a92de72/Swimvitational_Psych.pdf



Charlotte Ultraswim
http://www.charlotteultraswim.com

Psyche
http://www.charlotteultraswim.com/results08/Psych.htm

Real Results
http://www.charlotteultraswim.com/results08/index.htm



2008 JANET EVANS INVITATIONAL
http://www.socalswim.org/Meets/Forms/JEI2008.pdf

Psyche Sheet
http://www.socalswim.org/Meets/Forms/JEIPsyche(2).pdf

http://www.socalswim.org/HTResults/JanetEvans2008/

chowmi
May 10th, 2008, 02:12 PM
Darn! Conflicts in schedule.

My girls have a karate tournament, birthday party, Hurricane Harbor day, and Science Fair during TSC #3.

Last week of school is this TSC #4 but would have loved to swim 1 event and watch the meet. Alas, I am signed up for paper plates & napkins for the end of the year parties.

Ande, what happens in the year following Olympics - do the time standards get faster or slower? Do they tend to stairstep up or down?

Looking foward to more of "The World According to Ande" at our next meet! I am going to do some of the sprint sets you suggested. Sprinting has made a huge difference in my times this year so I want to refine and truly commit to the 4 x 50's and see what I can do next year!

ande
May 10th, 2008, 02:48 PM
excuses excuses
chelle
you gotta set your priorities straight and
take a little me time
someone else can bring
paper plates & napkins

in the mean time
get strong
swim fast

don't let aerobic training make you weak and puny


Darn! Conflicts in schedule.

My girls have a karate tournament, birthday party, Hurricane Harbor day, and Science Fair during TSC #3.

Last week of school is this TSC #4 but would have loved to swim 1 event and watch the meet. Alas, I am signed up for paper plates & napkins for the end of the year parties.

Ande, what happens in the year following Olympics - do the time standards get faster or slower? Do they tend to stairstep up or down?

Looking foward to more of "The World According to Ande" at our next meet! I am going to do some of the sprint sets you suggested. Sprinting has made a huge difference in my times this year so I want to refine and truly commit to the 4 x 50's and see what I can do next year!

Sam Perry
May 10th, 2008, 08:10 PM
Darn! Conflicts in schedule.

My girls have a karate tournament, birthday party, Hurricane Harbor day, and Science Fair during TSC #3.

Last week of school is this TSC #4 but would have loved to swim 1 event and watch the meet. Alas, I am signed up for paper plates & napkins for the end of the year parties.

Ande, what happens in the year following Olympics - do the time standards get faster or slower? Do they tend to stairstep up or down?

Looking foward to more of "The World According to Ande" at our next meet! I am going to do some of the sprint sets you suggested. Sprinting has made a huge difference in my times this year so I want to refine and truly commit to the 4 x 50's and see what I can do next year!

This is what Masters swimming is all about. Per my post on the Santa Clara discussion. Thanks for sharing your pressures at home Michelle, I can DEFINITELY relate as I am sure can many others on here!

ande
May 19th, 2008, 11:55 AM
this should be a very fast meet at Olympic trials draw near
I'm sure most if not all UT and post grad swimmers will compete
I'd think many would come from out of town to race at this meet

We'll see.

It begins 17 days from now.

ande
May 27th, 2008, 03:07 PM
meet begins in 10 days /
9 for distance swimmers

Psyche sheet should be out soon

I saw the TXLA entries, many olympic hopefuls are competing

I added the order of events and a few more links

ande
May 31st, 2008, 04:54 PM
psych sheet

Thursday

Event 1 Women 1500 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Hurrell-Zitelman, Casey 19 AGS-GU 17:15.10 ____
2 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 17:39.76 ____
3 Moffit, Alison L 16 UN-NT 17:42.83 ____
4 Adams, Ashley V 16 Fleet Swimming-GU 17:44.58 ____
5 Slesnick, Lara D 16 GOLD-ST 18:04.10 ____
6 Ternes, Koryn L 14 TXLA-ST 18:18.60 ____
7 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 16:22.08 Y ____
8 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 16:49.05 Y ____


Event 2 Men 800 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Sell, Tyler R 16 CST-FG 8:18.07 ____
2 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 8:31.96 ____
3 Slesnick, Nolan D 18 GOLD-ST 8:33.01 ____
4 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 8:43.42 ____
5 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 8:43.67 ____
6 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 8:47.24 ____


Event 3 Women 400 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 4:09.14 ____
2 Rodriquez, Jessica 17 TXLA-ST 4:10.66 ____
3 Rigamonti, Flavia 26 Mustangs-NT 4:11.54 ____
4 White, Nikki N 17 TXLA-ST 4:12.53 ____
5 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 4:13.06 ____
6 Garrett, Macie L 22 NAC-SE 4:16.06 ____
7 Heiss, Kristen E 21 AGS-GU 4:16.22 ____
8 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 4:19.09 ____
9 Chenault, Chelsea A 13 TERA-PC 4:19.33 ____
10 Massengale, Brittany D 22 RICE-GU 4:19.98 ____
11 Blackman, Jennifer N 22 Mustangs-NT 4:20.07 ____
12 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 4:20.51 ____
13 Arnold, Allison A 16 Mustangs-NT 4:20.79 ____
14 Hansen, Codie M 21 AGS-GU 4:20.95 ____
15 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 4:22.20 ____
16 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 4:22.92 ____
17 Lamb, Jennifer A 18 Fleet Swimming-GU 4:23.02 ____
18 Hurrell-Zitelman, Casey 19 AGS-GU 4:23.95 ____
19 Nelson, Liz C 17 The Woodlands-GU 4:25.66 ____
20 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 4:25.84 ____
21 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 4:27.14 ____
22 Mahoney, Erin E 22 AGS-GU 4:27.68 ____
23 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 4:27.76 ____
24 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 4:28.16 ____
25 Adams, Ashley V 16 Fleet Swimming-GU 4:28.30 ____
26 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 4:28.99 ____
27 Moldenhauer, Lily O 16 Alamo Area-ST 4:29.12 ____
28 Marshall, Christine I 21 UN-GU 4:29.83 ____
29 Keily, Jaime A 20 Fleet Swimming-GU 4:30.00 ____
30 Gardner, Jessica F 16 TXLA-ST 4:30.28 ____
31 Swanson, Nuffy E 17 The Woodlands-GU 4:30.61 ____
32 Foster, Mary M 17 The Woodlands-GU 4:31.11 ____
33 Hain, Melissa S 20 AGS-GU 4:31.16 ____
34 Lawrence, Micah M 17 GOLD-ST 4:31.88 ____
35 Ranzau, Sally E 21 AGS-GU 4:31.89 ____
36 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 4:31.92 ____
37 Partridge, Sam J 18 CSC-IN 4:31.92 ____
38 Warner, Caitlin K 20 RICE-GU 4:31.92 ____
39 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 4:32.03 ____
40 Orr, Rebecca J 20 TXLA-ST 4:32.22 ____
41 Katz, Taylor A 13 TXLA-ST 4:32.24 ____
42 Neal, Emily C 20 AGS-GU 4:32.46 ____
43 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 4:32.72 ____
44 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 4:33.53 ____
45 Wycliffe, Elizabeth C 25 TXLA-ST 4:35.00 ____
46 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 4:35.04 ____
47 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 4:35.25 ____
48 Moffit, Alison L 16 UN-NT 4:35.56 ____
49 Slesnick, Lara D 16 GOLD-ST 4:36.95 ____
50 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 4:37.33 ____
51 Felloni, Federica 21 Mustangs-NT 4:37.92 ____
52 Jones, Kyra S 15 UN-GU 4:46.68 ____
53 Bobo, Lacey P 18 GOLD-ST 4:46.79 ____
54 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 4:35.25 L B___
55 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 4:43.88 L B___
56 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 4:46.18 L B___
57 Brandt, Claire T 13 UN-NT 4:46.31 L B___
58 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 4:51.84 L B___
59 Connolly, Erin E 17 UN-GU 5:25.35 Y B___


Event 4 Men 400 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Klueh, Michael P 21 TXLA-ST 3:48.79 ____
2 Patton, Sean T 21 TXLA-ST 3:56.12 ____
3 Chapman, Craig A 24 TXLA-ST 3:57.46 ____
4 Robertson, James A 20 TXLA-ST 3:59.19 ____
5 Gomez, Alex J 23 FAST-NT 4:00.76 ____
6 Verlatti, Ryan J 21 TXLA-ST 4:01.11 ____
7 Veazey, Caleb P 17 Mustangs-NT 4:01.67 ____
8 Collins, Bryan R 20 TXLA-ST 4:02.11 ____
9 Hallum, Clint H 19 UN-LA 4:02.28 ____
10 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 4:02.79 ____
11 Hoover, Trey D 20 TXLA-ST 4:03.26 ____
12 Sell, Tyler R 16 CST-FG 4:04.20 ____
13 Viveros, Carlos 24 COLOM-ZZ 4:04.59 ____
14 Hanna, Colin D D 18 PUST-NJ 4:05.92 ____
15 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 4:06.38 ____
16 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 4:07.02 ____
17 Slesnick, Nolan D 18 GOLD-ST 4:07.36 ____
18 McIntee, Brendan C 17 Plano-NT 4:08.22 ____
19 Drews, Scott D 21 TXLA-ST 4:08.60 ____
20 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 4:08.82 ____
21 Clark, Nate J 21 Mustangs-NT 4:09.13 ____
22 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 4:10.34 ____
23 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 4:10.53 ____
24 Segar, Matt W 18 CSC-IN 4:10.59 ____
25 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 4:11.53 ____
26 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 4:12.13 ____
27 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 4:16.69 ____
28 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 4:17.13 ____
29 Walker, Weston L 17 FAST-NT 4:17.83 ____
30 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 4:17.92 ____
31 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 4:18.46 ____
32 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 4:19.91 ____
33 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 4:20.54 ____
34 Montoya, Vlad 21 GOLD-ST 4:22.15 ____
35 Gauger, Tylor L 17 CSC-IN 4:22.34 ____
36 Wagner, John J 17 DADS-GU 4:25.48 ____
37 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 4:26.42 ____
38 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 4:26.67 ____
39 Hendricks, Jeff A 19 UN-NT 4:31.92 ____
40 Yatsko, Alex 21 Streamline-ST 4:31.62 Y ____
41 Lau, Samson Y 17 UN-NT 4:30.40 L B___
42 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 4:33.09 L B___
43 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 4:33.76 L B___


Event 5 Women 200 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Tinnon, Elizabeth O 23 LAK-KY 2:29.92 ____
2 Lawrence, Micah M 17 GOLD-ST 2:31.57 ____
3 Spann, Alexi C 21 TXLA-ST 2:32.09 ____
4 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 2:32.58 ____
5 Beck, Spindrift S 17 Mustangs-NT 2:32.66 ____

6 Sacco, Brittany L 21 TXLA-ST 2:35.30 ____
7 Maxvill, Caroline C 19 UN-NT 2:35.82 ____
8 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 2:37.06 ____
9 Kittle, Grace A 19 UN-CO 2:37.21 ____
10 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 2:37.61 ____
11 Soelter, Alison J 21 TXLA-ST 2:38.13 ____
12 Stauder, Lauren C 16 CSC-IN 2:38.14 ____
13 Callaghan, Devon C 19 LAK-KY 2:38.23 ____
14 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 2:38.83 ____
15 Basel, Jennifer E 20 UN-NT 2:39.24 ____
16 Williamson, Jaime B 20 Fleet Swimming-GU 2:39.57 ____
17 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 2:39.81 ____
18 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 2:41.87 ____
19 Miller, Chelsea A 16 Alamo Area-ST 2:42.18 ____
20 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 2:42.74 ____
21 Betzen, Kannon B 19 Mustangs-NT 2:43.15 ____
22 Bradham, Tera E 15 TXLA-ST 2:43.55 ____
23 Lawrence, Alannah E 19 GOLD-ST 2:43.74 ____
24 Ellis, Carlye A 18 TXLA-ST 2:43.85 ____
25 Love, Rebekah L 20 AGS-GU 2:44.71 ____
26 Meili, Katie M 17 Nadadores-NT 2:44.97 ____
27 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 2:45.12 ____
28 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 2:45.60 ____
29 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 2:45.62 ____
30 Colella, Jocie P 17 GOLD-ST 2:46.31 ____
31 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 2:46.52 ____
32 Iserman, Renee E 19 AGS-GU 2:46.88 ____
33 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 2:47.08 ____
34 Ploetz, Becca A 17 Alamo Area-ST 2:47.93 ____
35 Muller, Kristina S 14 SCAT-GU 2:49.34 ____
36 Ternes, Koryn L 14 TXLA-ST 2:50.85 ____
37 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 2:51.34 ____
38 Adams, Ashley V 16 Fleet Swimming-GU 2:52.47 ____
39 Neville, Remy E 16 FAST-NT 2:53.17 ____
40 Regone, Christine E 16 Katy Aquatics-GU 2:53.67 ____
41 Schauwecker, Natalie M 15 FAST-NT 2:53.98 ____
42 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 2:54.11 ____
43 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 2:54.77 ____
44 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 2:30.63 Y ____


Event 6 Men 200 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Hansen, Brendan J 26 TXLA-ST 2:08.50 ____
2 Mahoney, Sean R R 19 TERA-PC 2:13.55 ____
3 Spann, Scott W 20 TXLA-ST 2:13.98 ____
4 Schurr, Christian A 23 WFLY-ST 2:16.73 ____
5 Lowe, Matthew T 22 TXLA-ST 2:17.11 ____
6 Jacobo, Alejandro R 23 AGS-GU 2:19.97 ____
7 Magruder, Agustin L 22 TXLA-ST 2:20.43 ____
8 Andara, Leopoldo J 21 Coral Springs-FG 2:21.63 ____
9 Johnson, Mitchell N 21 Mustangs-NT 2:21.75 ____
10 Sorensen, Chad C 16 The Woodlands-GU 2:23.12 ____
11 Jacobo, Alfredo R 26 AGS-GU 2:24.87 ____
12 Hensley, Kevin C 23 Coral Springs-FG 2:26.14 ____
13 McKay, Blake R 20 Alamo Area-ST 2:26.44 ____
14 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 2:27.16 ____
15 Hermes, Cheyne A 17 Katy Aquatics-GU 2:29.08 ____
16 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 2:29.48 ____
17 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 2:29.88 ____
18 Smalley, Maverick R 20 SMU-NT 2:30.00 ____
19 Hasler, Daniel J 16 CSC-IN 2:31.13 ____
20 Jayaprakash, Agni 17 TXLA-ST 2:31.98 ____
21 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 2:32.97 ____
22 Rodriguez, Alex 16 CST-FG 2:33.61 ____
23 Guthrie, David M 47 COOG-GU 2:34.45 ____
24 Dean, Scott J 19 CSC-IN 2:34.49 ____
25 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 2:35.89 ____
26 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 2:36.23 ____
27 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 2:37.16 ____
28 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 2:37.65 ____
29 Nevola, Jake F 17 TXLA-ST 2:39.35 ____
30 Wagner, John J 17 DADS-GU 2:49.46 ____
31 Arnold, Trenton H 16 TXLA-ST 2:41.14 L B___


Event 7 Women 200 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 2:12.04 ____
2 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 2:13.14 ____
3 Swanson, Nuffy E 17 The Woodlands-GU 2:15.38 ____
4 Casey, Katie E 18 IA-IN 2:15.73 ____
5 Flanigan, Erin R 15 TXLA-ST 2:16.35 ____
6 Martin-Lacey, Jacquelin 21 TXLA-ST 2:16.72 ____
7 Marshall, Christine I 21 UN-GU 2:17.49 ____
8 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 2:18.00 ____
9 O'Brien, Rachel n N 17 TERA-PC 2:18.22 ____
10 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 2:18.23 ____
11 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 2:20.51 ____
12 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 2:20.61 ____
13 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 2:20.68 ____
14 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 2:20.70 ____
15 Weickgenant, Catia C 17 Mustangs-NT 2:20.77 ____
16 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 2:20.84 ____
17 Doersam, Sarah V 19 Alamo Area-ST 2:21.00 ____
18 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 2:21.51 ____
19 Norval, Ruthie 16 TXLA-ST 2:22.59 ____
20 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 2:22.85 ____
21 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 2:23.10 ____
22 Sanford, Ali M 19 UN-LA 2:23.25 ____
23 Roach, Erika L 19 WAVE-ST 2:23.84 ____
24 Katz, Taylor A 13 TXLA-ST 2:24.34 ____
25 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 2:24.69 ____
26 Hamilton, Katie F 18 TXLA-ST 2:24.80 ____
27 Mason, Devon M 15 CSC-IN 2:24.92 ____
28 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 2:25.00 ____
29 Felloni, Federica 21 Mustangs-NT 2:25.82 ____
30 Williamson, Jaime B 20 Fleet Swimming-GU 2:26.21 ____
31 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 2:27.55 ____
32 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 2:28.44 ____
33 Miller, Chelsea A 16 Alamo Area-ST 2:28.46 ____
34 Foster, Mary M 17 The Woodlands-GU 2:28.62 ____
35 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 2:28.63 ____
36 Warner, Caitlin K 20 RICE-GU 2:28.71 ____
37 Gutierrez, Julie P 17 TXLA-ST 2:28.73 ____
38 Brandt, Claire T 13 UN-NT 2:28.74 ____
39 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 2:28.97 ____
40 Slesnick, Lara D 16 GOLD-ST 2:29.11 ____
41 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 2:29.17 ____
42 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 2:39.56 ____
43 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 2:37.52 L B___


Event 8 Men 200 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Peirsol, Aaron W 24 TXLA-ST 1:59.66 ____
2 Berens, Ricky C 20 TXLA-ST 1:59.99 ____
3 Hughes, Tim H 22 TPA-FL 2:00.23 ____
4 Galofre, Julio 20 COLOM-ZZ 2:00.85 ____
5 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 2:02.32 ____
6 Smith, Justin R 23 Mustangs-NT 2:03.44 ____
7 Donch, Matt D 20 TXLA-ST 2:03.84 ____
8 Clark, Nate J 21 Mustangs-NT 2:03.98 ____
9 Griffin, Chris M 16 WFLY-ST 2:07.32 ____
10 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 2:08.25 ____
11 Taylor, Hill H 20 TXLA-ST 2:08.50 ____
12 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 2:08.64 ____
13 Vinyard, Mike E 15 CSC-IN 2:08.87 ____
14 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 2:09.25 ____
15 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 2:09.36 ____
16 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 2:09.47 ____
17 Gauger, Tylor L 17 CSC-IN 2:09.70 ____
18 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 2:10.02 ____
19 Naherny, Daniel J 19 FAST-NT 2:11.82 ____
20 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 2:11.87 ____
21 Roney, Matt P 16 UN-NT 2:12.23 ____
22 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 2:12.51 ____
23 Stubblefield, Seth K 14 Plano-NT 2:13.28 ____
24 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 2:14.19 ____
25 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 2:14.60 ____
26 Ellis, Matthew P 14 TXLA-ST 2:14.88 ____
27 Jameson, Peter C 20 TXLA-ST 2:14.88 ____
28 Slesnick, Nolan D 18 GOLD-ST 2:16.67 ____
29 Wilson, Brian C 19 TXLA-ST 2:17.07 ____
30 Parker, Ben D 18 TXLA-ST 2:17.16 ____
31 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 2:19.56 ____
32 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 1:54.77 Y ____
33 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 2:18.96 L B___
34 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 2:19.25 L B___
35 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 2:21.88 L B___
36 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 2:26.13 L B___


Event 9 Women 50 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Moravcova, Martina 32 Mustangs-NT 25.09 ____
2 Aljand, Triin 22 AGS-GU 25.43 ____
3 Chang, Hee-Jin 21 TXLA-ST 25.88 ____
4 Miller, Carly V 21 RICE-GU 26.11 ____
5 Jamison, Tanica Y 26 TXLA-ST 26.16 ____
6 Klosova, Petra 22 Mustangs-NT 26.19 ____
7 Powers, Brie C 18 TXLA-ST 26.30 ____
8 Miller, Amywren W 18 IA-IN 26.35 ____
9 Colorado, Carolina 20 COLOM-ZZ 26.36 ____
10 Blackman, Candace C 22 Mustangs-NT 26.45 ____
11 Woods, Sarah A 20 AGS-GU 26.46 ____
12 McLean, Sharntelle S 24 Coral Springs-FG 26.53 ____
13 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 26.54 ____
14 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 26.55 ____
15 McGregory, Hayley F 22 TXLA-ST 26.56 ____
16 Moodie, Natasha D 17 CST-FG 26.61 ____
17 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 26.65 ____
18 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 26.65 ____
19 Diezi, Dominique L 30 Mustangs-NT 26.72 ____
20 Woods, Adrienne D 19 TXLA-ST 26.75 ____
21 Detro, Megan R 17 CSC-IN 26.78 ____
22 Jasek, Marissa G 21 AGS-GU 26.80 ____
23 Sommer, Maria C 18 AGS-GU 26.85 ____
24 Blackman, Jennifer N 22 Mustangs-NT 26.86 ____
25 Konicke, Genny M 18 Plano-NT 26.87 ____
26 Hansen, Codie M 21 AGS-GU 26.89 ____
27 Amundsen, Kelsey J 17 The Woodlands-GU 26.94 ____
28 Marshall, Christine I 21 UN-GU 27.03 ____
29 Locus, Maddie N 14 WFLY-ST 27.04 ____
30 Hendrix, Camille D 17 TXLA-ST 27.08 ____
31 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 27.17 ____
32 Oliver, Tiffany N 15 CST-FG 27.20 ____
33 Parisi, Lauren N 18 IA-IN 27.28 ____
34 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 27.30 ____
35 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 27.35 ____
36 Vlasakova, Michelle 24 Mustangs-NT 27.38 ____
37 Dlugopolski, Leslie K 19 AGS-GU 27.44 ____
38 Soza, Gabriela M 19 Mustangs-NT 27.47 ____
39 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 27.48 ____
40 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 27.53 ____
41 Brandt, Claire T 13 UN-NT 27.55 ____
42 Bobo, Lacey P 18 GOLD-ST 27.63 ____
43 Kezbers, Krista M 22 TXLA-ST 27.64 ____
44 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 27.67 ____
45 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 27.71 ____
46 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU 27.76 ____
47 Regone, Christine E 16 Katy Aquatics-GU 27.81 ____
48 Betzen, Kannon B 19 Mustangs-NT 27.86 ____
49 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 27.88 ____
50 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 27.92 ____
51 El-Hamdi, Nadia S 15 TXLA-ST 27.94 ____
52 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 27.96 ____
53 Escobedo, Wylie A 16 TXLA-ST 27.98 ____
54 King, Lindsey R 19 AGS-GU 27.98 ____
55 Meili, Katie M 17 Nadadores-NT 28.01 ____
56 Ternes, Kylie C 16 TXLA-ST 28.03 ____
57 Schauwecker, Jessica L 18 FAST-NT 28.03 ____
58 Mahoney, Abbie A 19 TXLA-ST 28.05 ____
59 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 28.06 ____
60 Chenault, Chelsea A 13 TERA-PC 28.10 ____
61 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 28.14 ____
62 Mason, Devon M 15 CSC-IN 28.14 ____
63 Ergin, Zeynep 17 TXLA-ST 28.15 ____
64 Latone, Megan A 18 TXLA-ST 28.16 ____
65 Lamb, Jennifer A 18 Fleet Swimming-GU 28.18 ____
66 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 28.18 ____
67 Regan, Trish A 16 CSC-IN 28.18 ____
68 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 28.60 ____
69 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 28.64 ____
70 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 28.90 ____
71 Behrens, Margaret P 20 IA-IN 28.91 ____
72 Sanford, Ali M 19 UN-LA 28.95 ____
73 Jones, Kyra S 15 UN-GU 29.00 ____
74 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 29.19 ____
75 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 29.30 ____
76 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 29.41 ____
77 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 29.74 ____
78 Monu, Ngozi R 27 UN-MR 23.66 Y ____
79 Willeboordse, Fall C 42 UN-MR 24.01 Y ____
80 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 24.03 Y ____
81 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 24.19 Y ____
82 Locke, Lacey A 13 CSC-IN 24.29 Y ____
83 Pope, Seabre D 17 FAST-NT 24.33 Y ____
84 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 24.54 Y ____
85 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 28.19 L B___
86 Beck, Spindrift S 17 Mustangs-NT 28.31 L B___
87 Ploetz, Becca A 17 Alamo Area-ST 28.55 L B___
88 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 28.91 L B___
89 Weickgenant, Catia C 17 Mustangs-NT 29.09 L B___
90 Nelson, Liz C 17 The Woodlands-GU 29.13 L B___
91 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 29.27 L B___
92 Moffit, Alison L 16 UN-NT 29.43 L B___
93 Muller, Kristina S 14 SCAT-GU 29.64 L B___
94 Ergin, Ayse 17 TXLA-ST 29.71 L B___
95 Connolly, Erin E 17 UN-GU 30.41 L B___
96 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 30.67 L B___


Event 10 Men 50 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Weber-Gale, Garrett 22 TXLA-ST 21.93 ____
2 Becerra, Camilo 27 FAST-NT 22.63 ____
3 Crocker, Ian L 25 TXLA-ST 22.94 ____
4 Jackson, Jonathan E 18 TXLA-ST 23.01 ____
5 Gardner, Ozzie P 23 AGS-GU 23.02 ____
6 Lowe, Matthew T 22 TXLA-ST 23.14 ____
7 Milu, Shane M 22 Alamo Area-ST 23.21 ____
8 Atkinson, Jevon M 24 UN-FG 23.31 ____
9 Penniman, Daniel C 22 TPA-FL 23.41 ____
10 Jostes, Scott M 18 TXLA-ST 23.48 ____
11 Raiford, Brad M 23 AGS-GU 23.49 ____
12 Bagby, Joshua D 20 Katy Aquatics-GU 23.54 ____
13 Hughes, Tim H 22 TPA-FL 23.57 ____
14 Gomez, Roberto A 20 UN-FL 23.61 ____
15 VanRoekel, Ben J 20 TXLA-ST 23.65 ____
16 Walters, Dave W 20 TXLA-ST 23.69 ____
17 Jameson, Peter C 20 TXLA-ST 23.70 ____
18 Cromwell, David L 24 TXLA-ST 23.81 ____
19 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 23.83 ____
20 McGinnis, Matt W 22 TXLA-ST 23.86 ____
21 Rumans, Walter D 17 FAST-NT 23.86 ____
22 Nelms, Steven W 18 Plano-NT 23.90 ____
23 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 23.90 ____
24 Hill, Dax R 17 Lone Star-ST 23.95 ____
25 Logan, Nick D 21 Fleet Swimming-GU 24.00 ____
26 Murtagh, Colin M 20 TXLA-ST 24.00 ____
27 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 24.10 ____
28 Viveros, Carlos 24 COLOM-ZZ 24.12 ____
29 Laban, Josh N 25 UN-FG 24.18 ____
30 Storvik, Anders O 18 TXLA-ST 24.19 ____
31 Renholm, Pontus T 22 Mustangs-NT 24.21 ____
32 Michaud, Nathan B 22 WFLY-ST 24.22 ____
33 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 24.24 ____
34 Fadnes, Thomas O 20 Mustangs-NT 24.28 ____
35 Nieves, Francis J 18 FAST-NT 24.31 ____
36 Verlatti, Ryan J 21 TXLA-ST 24.35 ____
37 Nosal, Josh M 19 UN-ST 24.36 ____
38 Wise, Dustin R 20 TXLA-ST 24.39 ____
39 Wright, Steven M 18 TPA-FL 24.42 ____
40 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 24.44 ____
41 Hill, Kerrington R 15 Lone Star-ST 24.46 ____
42 Thoman, Nick B 22 TXLA-ST 24.56 ____
43 Hendricks, Jeff A 19 UN-NT 24.68 ____
44 Wang, Andrew P 20 TXLA-ST 24.70 ____
45 Clarke, Shawn H 20 AGS-GU 24.82 ____
46 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 24.85 ____
47 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 24.86 ____
48 Montoya, Vlad 21 GOLD-ST 25.00 ____
49 Wood, Steve C 48 FAST-NT 25.00 ____
50 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 25.04 ____
51 Kaestner, Eric F 17 Katy Aquatics-GU 25.10 ____
52 Rohleder, Daniel S 21 TXLA-ST 25.10 ____
53 Anderson, Ben S 15 TXLA-ST 25.10 ____
54 Lau, Samson Y 17 UN-NT 25.13 ____
55 Christian, Tiger L 23 TXLA-ST 25.15 ____
56 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 25.18 ____
57 Rasmussen, Ande M 45 TXLA-ST 25.31 ____
58 Murphy, Max M 18 Mustangs-NT 25.31 ____
59 Denham, Brett G 22 Mustangs-NT 25.38 ____
60 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 25.74 ____
61 Dwelley, John A A 22 TERA-PC 25.80 ____
62 Plevelj, Grega G 21 SMU-NT 25.86 ____
63 Nocco, Scott A 16 CSC-IN 25.93 ____
64 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 25.98 ____
65 Dean, Scott J 19 CSC-IN 26.80 ____
66 Joyce, Brendan R 18 CSC-IN 21.64 Y ____
67 Ingraham, Colton C 21 Mustangs-NT 25.59 L B___
68 Roney, Matt P 16 UN-NT 25.70 L B___
69 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 25.82 L B___
70 Cooper, Tripp G 15 The Woodlands-GU 25.84 L B___
71 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 26.37 L B___
72 Snyder, Reed R 14 TXLA-ST 26.59 L B___
73 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 26.89 L B___
74 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 26.90 L B___
75 Arnold, Trenton H 16 TXLA-ST 27.08 L B___
76 Griffitts, Billy W 17 Plano-NT 27.34 L B___
77 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 28.47 L B___


Event 11 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time

1 Mustangs-NT A 3:49.59 ____
2 Fleet Swimming-GU A 3:54.38 ____
Event 11 ...(Women 400 LC Meter Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time

3 Fleet Swimming-GU B 3:56.79 ____
4 Plano-NT A 3:57.26 ____
5 CSC-IN A 4:00.15 ____
6 Mustangs-NT B 4:01.58 ____
7 Fleet Swimming-GU C 4:02.54 ____
8 CSC-IN B 4:09.67 ____
9 FAST-NT A 4:13.16 ____

Event 12 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time

1 AGS-GU A 3:25.91 ____
2 Mustangs-NT A 3:27.42 ____
3 Fleet Swimming-GU A 3:31.10 ____
4 FAST-NT A 3:32.51 ____
5 Mustangs-NT B 3:36.11 ____
6 Plano-NT A 3:38.77 ____
7 CSC-IN A 3:42.33 ____
8 Fleet Swimming-GU B 3:46.56 ____
9 AGS-GU B NT ____

ande
May 31st, 2008, 04:55 PM
psych sheet


Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Wilkinson, Julia R 20 UN-GU 2:00.03 ____
2 Rodriquez, Jessica 17 TXLA-ST 2:00.58 ____
3 Jamison, Tanica Y 26 TXLA-ST 2:00.79 ____
4 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 2:01.10 ____
5 Marshall, Christine I 21 UN-GU 2:01.23 ____
6 Blackman, Jennifer N 22 Mustangs-NT 2:01.71 ____
7 Mahoney, Erin E 22 AGS-GU 2:02.93 ____
8 Rigamonti, Flavia 26 Mustangs-NT 2:02.94 ____
9 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 2:03.13 ____
10 Hansen, Codie M 21 AGS-GU 2:03.14 ____
11 Blackman, Candace C 22 Mustangs-NT 2:03.19 ____
12 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 2:03.80 ____
13 Chenault, Chelsea A 13 TERA-PC 2:03.82 ____
14 Heiss, Kristen E 21 AGS-GU 2:03.89 ____
15 Basso, Alex L 20 Fleet Swimming-GU 2:03.90 ____
16 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 2:04.32 ____
17 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 2:04.52 ____
18 Monroe, Meredith A 19 Mustangs-NT 2:04.71 ____
19 Flanigan, Erin R 15 TXLA-ST 2:05.06 ____
20 Massengale, Brittany D 22 RICE-GU 2:05.13 ____
21 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 2:05.25 ____
22 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 2:05.48 ____
23 Woods, Adrienne D 19 TXLA-ST 2:05.59 ____
24 Casey, Katie E 18 IA-IN 2:06.25 ____
25 Lamb, Jennifer A 18 Fleet Swimming-GU 2:06.25 ____
26 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 2:06.36 ____
27 Garrett, Macie L 22 NAC-SE 2:06.47 ____
28 Powers, Brie C 18 TXLA-ST 2:06.58 ____
29 Partridge, Sam J 18 CSC-IN 2:06.61 ____
30 Arnold, Allison A 16 Mustangs-NT 2:06.73 ____
31 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 2:06.86 ____
32 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 2:06.87 ____
33 Jasek, Marissa G 21 AGS-GU 2:07.80 ____
34 Amundsen, Kelsey J 17 The Woodlands-GU 2:08.04 ____
35 Chang, Hee-Jin 21 TXLA-ST 2:08.13 ____
36 Detro, Megan R 17 CSC-IN 2:08.32 ____
37 Konicke, Genny M 18 Plano-NT 2:08.55 ____
38 Oliver, Tiffany N 15 CST-FG 2:08.63 ____
39 Foster, Mary M 17 The Woodlands-GU 2:08.64 ____
40 Gardner, Jessica F 16 TXLA-ST 2:08.65 ____
41 King, Jordan G 18 UN-OR 2:08.93 ____
42 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 2:08.99 ____
43 Keily, Jaime A 20 Fleet Swimming-GU 2:09.09 ____
44 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 2:09.19 ____
45 O'Brien, Rachel n N 17 TERA-PC 2:09.22 ____
46 Regan, Trish A 16 CSC-IN 2:09.55 ____
47 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 2:09.64 ____
48 Nelson, Liz C 17 The Woodlands-GU 2:09.76 ____
49 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 2:09.77 ____
50 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 2:09.86 ____
51 Singley, Claire V 16 Nadadores-NT 2:10.00 ____
52 El-Hamdi, Nadia S 15 TXLA-ST 2:10.58 ____
53 Ginder, Lisa C 18 Nadadores-NT 2:10.63 ____
54 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 2:11.43 ____
55 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 2:11.63 ____
56 Ranzau, Sally E 21 AGS-GU 2:11.98 ____
57 Dlugopolski, Leslie K 19 AGS-GU 2:12.09 ____
58 Sanford, Ali M 19 UN-LA 2:12.44 ____
59 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 2:13.57 ____
60 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 2:14.08 ____
61 Mason, Devon M 15 CSC-IN 2:14.16 ____
62 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 2:16.68 ____
63 Jones, Kyra S 15 UN-GU 2:18.37 ____
64 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 2:24.59 ____
65 Cowperthwaite, Leah D 18 Nadadores-NT 1:53.16 Y ____
66 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 1:53.87 Y ____
67 Monu, Ngozi R 27 UN-MR 1:57.69 Y ____
68 Roach, Erika L 19 WAVE-ST 2:10.14 L B___
69 Warner, Caitlin K 20 RICE-GU 2:12.40 L B___
70 Brandt, Claire T 13 UN-NT 2:12.61 L B___
71 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 2:13.00 L B___
72 Adams, Ashley V 16 Fleet Swimming-GU 2:13.89 L B___
73 Moffit, Alison L 16 UN-NT 2:15.20 L B___
74 Ergin, Zeynep 17 TXLA-ST 2:15.90 L B___
75 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 2:15.99 L B___
76 Ternes, Koryn L 14 TXLA-ST 2:16.06 L B___
77 Connolly, Erin E 17 UN-GU 1:55.72 Y B___
78 Sosdian, Erin J 16 The Woodlands-GU NT ____

Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Walters, Dave W 20 TXLA-ST 1:47.93 ____
2 Klueh, Michael P 21 TXLA-ST 1:48.06 ____
3 Cramer, Jayme O 25 CRAW-LA 1:48.10 ____
4 Berens, Ricky C 20 TXLA-ST 1:48.31 ____
5 McGinnis, Matt W 22 TXLA-ST 1:49.01 ____
6 Weber-Gale, Garrett 22 TXLA-ST 1:49.06 ____
7 Peirsol, Aaron W 24 TXLA-ST 1:50.20 ____
8 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 1:50.78 ____
9 Verlatti, Ryan J 21 TXLA-ST 1:50.91 ____
10 Patton, Sean T 21 TXLA-ST 1:51.48 ____
11 Makany, Balazs 21 AGS-GU 1:52.03 ____
12 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 1:52.08 ____
13 Penniman, Daniel C 22 TPA-FL 1:52.35 ____
14 Jameson, Peter C 20 TXLA-ST 1:52.62 ____
15 Viveros, Carlos 24 COLOM-ZZ 1:53.20 ____
16 Milu, Shane M 22 Alamo Area-ST 1:53.92 ____
17 Gomez, Alex J 23 FAST-NT 1:54.08 ____
18 Galofre, Julio 20 COLOM-ZZ 1:54.12 ____
19 Martinez, Raul E 20 PUR 1:54.26 ____
20 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 1:54.34 ____
21 Storvik, Anders O 18 TXLA-ST 1:54.76 ____
22 Loncaric, Boris 19 AGS-GU 1:54.79 ____
23 Robertson, James A 20 TXLA-ST 1:55.04 ____
24 Clark, Nate J 21 Mustangs-NT 1:55.56 ____
25 Veazey, Caleb P 17 Mustangs-NT 1:55.70 ____
26 Hoover, Trey D 20 TXLA-ST 1:55.81 ____
27 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 1:56.12 ____
28 Clarke, Shawn H 20 AGS-GU 1:56.12 ____
29 VanRoekel, Ben J 20 TXLA-ST 1:56.17 ____
30 Donch, Matt D 20 TXLA-ST 1:56.30 ____
31 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 1:56.45 ____
32 Nosal, Josh M 19 UN-ST 1:56.72 ____
33 Loney, Ryan T 22 AGS-GU 1:56.94 ____
34 McIntee, Brendan C 17 Plano-NT 1:57.00 ____
35 Hendricks, Jeff A 19 UN-NT 1:57.01 ____
36 Sell, Tyler R 16 CST-FG 1:57.18 ____
37 Murtagh, Colin M 20 TXLA-ST 1:57.35 ____
38 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 1:57.98 ____
39 Griffin, Chris M 16 WFLY-ST 1:58.09 ____
40 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 1:58.13 ____
41 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 1:58.54 ____
42 Ginder, Chris C 21 Mustangs-NT 1:58.57 ____
43 Segar, Matt W 18 CSC-IN 1:58.63 ____
44 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 1:58.70 ____
45 Sablick, Tim J 21 AGS-GU 1:58.85 ____
46 Walker, Weston L 17 FAST-NT 1:59.13 ____
47 Roney, Matt P 16 UN-NT 1:59.21 ____
48 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 1:59.28 ____
49 Ingraham, Colton C 21 Mustangs-NT 1:59.30 ____
50 Jackson, Jonathan E 18 TXLA-ST 1:59.33 ____
51 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 1:59.64 ____
52 Huddleston, Cameron C 21 Mustangs-NT 1:59.66 ____
53 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 1:59.90 ____
54 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 2:00.06 ____
55 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 2:00.14 ____
56 Rumans, Walter D 17 FAST-NT 2:00.31 ____
57 Snyder, Reed R 14 TXLA-ST 2:00.64 ____
58 Anderson, Ben S 15 TXLA-ST 2:00.80 ____
59 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 2:00.98 ____
60 Ried, Jensen V 19 AGS-GU 2:01.00 ____
61 Nieves, Francis J 18 FAST-NT 2:01.24 ____
62 Logan, Nick D 21 Fleet Swimming-GU 2:01.75 ____
63 Wagner, John J 17 DADS-GU 2:02.49 ____
64 Stubblefield, Seth K 14 Plano-NT 2:02.59 ____
65 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 2:03.11 ____
66 Vinyard, Mike E 15 CSC-IN 2:03.46 ____
67 Wise, Dustin R 20 TXLA-ST 2:07.64 ____
68 Wright, Steven M 18 TPA-FL 2:09.52 ____
69 Yatsko, Alex 21 Streamline-ST 1:41.05 Y ____
70 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 2:02.28 L B___
71 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 2:03.33 L B___
72 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 2:03.49 L B___
73 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 2:03.52 L B___
74 Kaestner, Eric F 17 Katy Aquatics-GU 2:04.45 L B___
75 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 2:05.52 L B___
76 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 2:14.10 L B___
77 Casey, Thomas S 17 UN-CT 1:47.75 Y B___

Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 1:09.27 ____
2 Tinnon, Elizabeth O 23 LAK-KY 1:09.94 ____
3 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 1:10.95 ____
4 Spann, Alexi C 21 TXLA-ST 1:11.67 ____
5 Lawrence, Micah M 17 GOLD-ST 1:11.72 ____
6 Callaghan, Devon C 19 LAK-KY 1:12.22 ____
7 Betzen, Kannon B 19 Mustangs-NT 1:12.82 ____
8 Maxvill, Caroline C 19 UN-NT 1:12.92 ____
9 Stauder, Lauren C 16 CSC-IN 1:13.08 ____
10 Iserman, Renee E 19 AGS-GU 1:13.35 ____
11 Basel, Jennifer E 20 UN-NT 1:13.56 ____
12 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 1:13.89 ____
13 Kittle, Grace A 19 UN-CO 1:14.28 ____
14 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 1:14.32 ____
15 Lawrence, Alannah E 19 GOLD-ST 1:14.92 ____
16 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 1:15.23 ____
17 Williamson, Jaime B 20 Fleet Swimming-GU 1:15.33 ____
18 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 1:15.40 ____
19 Ellis, Carlye A 18 TXLA-ST 1:15.49 ____
20 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 1:15.60 ____
21 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 1:15.68 ____
22 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 1:15.88 ____
23 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 1:15.93 ____
24 Bradham, Tera E 15 TXLA-ST 1:16.05 ____
25 Love, Rebekah L 20 AGS-GU 1:16.15 ____
26 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 1:16.25 ____
27 Sacco, Brittany L 21 TXLA-ST 1:16.30 ____
28 Soelter, Alison J 21 TXLA-ST 1:16.42 ____
29 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 1:16.96 ____
30 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 1:17.06 ____
31 Colella, Jocie P 17 GOLD-ST 1:17.15 ____
32 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 1:17.16 ____
33 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 1:17.29 ____
34 Marshall, Christine I 21 UN-GU 1:17.85 ____
35 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 1:18.69 ____
36 Hendrix, Camille D 17 TXLA-ST 1:19.23 ____
37 Neville, Remy E 16 FAST-NT 1:19.58 ____
38 Ternes, Koryn L 14 TXLA-ST 1:19.97 ____
39 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 1:19.98 ____
40 Schauwecker, Natalie M 15 FAST-NT 1:20.31 ____
41 Muller, Kristina S 14 SCAT-GU 1:20.66 ____
42 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 1:20.78 ____
43 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 1:23.54 ____

Event 16 Men 100 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Hansen, Brendan J 26 TXLA-ST 59.13 ____
2 Lowe, Matthew T 22 TXLA-ST 1:01.12 ____
3 Spann, Scott W 20 TXLA-ST 1:02.22 ____
4 Schurr, Christian A 23 WFLY-ST 1:02.52 ____
5 Jacobo, Alfredo R 26 AGS-GU 1:02.75 ____
6 Mahoney, Sean R R 19 TERA-PC 1:02.81 ____
7 Jacobo, Alejandro R 23 AGS-GU 1:04.98 ____
8 Plevelj, Grega G 21 SMU-NT 1:05.57 ____
9 Johnson, Mitchell N 21 Mustangs-NT 1:06.01 ____
10 Merritt, Jerr 20 Mustangs-NT 1:06.15 ____
11 Stults, Jamie D 20 Metro-NT 1:06.25 ____
12 Magruder, Agustin L 22 TXLA-ST 1:06.25 ____
13 Sorensen, Chad C 16 The Woodlands-GU 1:06.55 ____
14 Dwelley, John A A 22 TERA-PC 1:07.07 ____
15 Hill, Dax R 17 Lone Star-ST 1:07.10 ____
16 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 1:07.20 ____
17 Jayaprakash, Agni 17 TXLA-ST 1:07.59 ____
18 Hensley, Kevin C 23 Coral Springs-FG 1:07.78 ____
19 McKay, Blake R 20 Alamo Area-ST 1:07.86 ____
20 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 1:08.00 ____
21 Hermes, Cheyne A 17 Katy Aquatics-GU 1:08.29 ____
22 Rodriguez, Alex 16 CST-FG 1:08.70 ____
23 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 1:09.09 ____
24 Smalley, Maverick R 20 SMU-NT 1:09.46 ____
25 Guthrie, David M 47 COOG-GU 1:09.56 ____
26 Strange, Casey L 20 AGS-GU 1:09.81 ____
27 Dean, Scott J 19 CSC-IN 1:10.07 ____
28 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 1:10.28 ____
29 Dielmann, Trevor J 15 UN-ST 1:11.02 ____
30 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 1:11.67 ____
31 Arnold, Trenton H 16 TXLA-ST 1:11.80 ____
32 Seward, Alex P 17 Alamo Area-ST 1:19.99 L B___

Event 17 Women 200 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 McGregory, Hayley F 22 TXLA-ST 2:11.25 ____
2 Heiss, Kristen E 21 AGS-GU 2:11.59 ____
3 Wycliffe, Elizabeth C 25 TXLA-ST 2:13.16 ____
4 Neal, Emily C 20 AGS-GU 2:16.11 ____
5 Monroe, Meredith A 19 Mustangs-NT 2:17.17 ____
6 Parisi, Lauren N 18 IA-IN 2:18.16 ____
7 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 2:18.48 ____
8 Orr, Rebecca J 20 TXLA-ST 2:18.80 ____
9 Voyles, Lindsay A 22 TXLA-ST 2:18.81 ____
10 Latone, Megan A 18 TXLA-ST 2:19.20 ____
11 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 2:20.04 ____
12 Chura, Kait K 18 RICE-GU 2:20.17 ____
13 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 2:20.35 ____
14 Mahoney, Abbie A 19 TXLA-ST 2:20.42 ____
15 Woods, Adrienne D 19 TXLA-ST 2:20.92 ____
16 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 2:21.03 ____
17 Pavlin, Kim D 16 Alamo Area-ST 2:21.47 ____
18 Hain, Melissa S 20 AGS-GU 2:21.60 ____
19 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 2:21.81 ____
20 Flanigan, Erin R 15 TXLA-ST 2:22.10 ____
21 Bradham, Tera E 15 TXLA-ST 2:22.37 ____
22 King, Lindsey R 19 AGS-GU 2:22.43 ____
23 Escobedo, Wylie A 16 TXLA-ST 2:23.15 ____
24 Regan, Trish A 16 CSC-IN 2:23.26 ____
25 Jones, Kyra S 15 UN-GU 2:23.35 ____
26 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 2:23.36 ____
27 Jex, Megan R 16 CSC-IN 2:23.93 ____
28 Ranzau, Sally E 21 AGS-GU 2:24.24 ____
29 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 2:24.66 ____
30 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 2:25.02 ____
31 Locke, Lacey A 13 CSC-IN 2:25.29 ____
32 Norval, Ruthie 16 TXLA-ST 2:25.62 ____
33 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 2:25.64 ____
34 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 2:26.02 ____
35 Sosdian, Erin J 16 The Woodlands-GU 2:26.27 ____
36 Bentley, Taylor R 16 TXLA-ST 2:26.33 ____
37 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 2:26.34 ____
38 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 2:26.79 ____
39 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 2:27.68 ____
40 Colella, Jocie P 17 GOLD-ST 2:28.23 ____
41 Oliver, Tiffany N 15 CST-FG 2:28.41 ____
42 Schauwecker, Jessica L 18 FAST-NT 2:29.09 ____
43 Brammer, Nicole R 16 Nadadores-NT 2:29.85 ____
44 Gutierrez, Julie P 17 TXLA-ST 2:29.86 ____
45 Woods, Sarah A 20 AGS-GU 2:29.97 ____
46 Jonas, M.E. E 15 Alamo Area-ST 2:30.00 ____
47 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 2:30.21 ____
48 Meyer, Abby M 12 TXLA-ST 2:30.36 ____
49 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 2:30.92 ____
50 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 2:30.93 ____
51 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 2:30.99 ____
52 Steenberge, Xela L 18 FAST-NT 2:31.42 ____
53 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 2:39.94 ____
54 Behrens, Margaret P 20 IA-IN 1:59.49 Y ____
55 Huang, Meng M 15 TXLA-ST 2:32.19 L B___
56 Sudarma, Tiffany C 13 TXLA-ST 2:33.99 L B___
57 Brandt, Claire T 13 UN-NT 2:34.36 L B___
58 Moldenhauer, Lily O 16 Alamo Area-ST 2:13.66 Y B___

Event 18 Men 200 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 Peirsol, Aaron W 24 TXLA-ST 1:54.44 ____
2 Cromwell, David L 24 TXLA-ST 1:57.43 ____
3 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 2:00.50 ____
4 Chapman, Craig A 24 TXLA-ST 2:01.81 ____
5 Thoman, Nick B 22 TXLA-ST 2:01.88 ____
6 Patton, Sean T 21 TXLA-ST 2:02.28 ____
7 Makany, Balazs 21 AGS-GU 2:03.49 ____
8 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 2:03.55 ____
9 Trompeter, Tromp M 20 TXLA-ST 2:04.17 ____
10 Murphy, Max M 18 Mustangs-NT 2:04.39 ____
11 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 2:04.44 ____
12 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 2:05.35 ____
13 Collins, Bryan R 20 TXLA-ST 2:05.46 ____
14 Christian, Tiger L 23 TXLA-ST 2:07.31 ____
15 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 2:08.24 ____
16 Jostes, Scott M 18 TXLA-ST 2:09.62 ____
17 Hanna, Colin D D 18 PUST-NJ 2:10.75 ____
18 Astashinsky, Nik A 16 CSC-IN 2:10.75 ____
19 O'Neill, Gavin T 18 TERA-PC 2:11.03 ____
20 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 2:11.59 ____
21 Holland, Kyle M 21 AGS-GU 2:11.92 ____
22 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 2:11.94 ____
23 Nosal, Josh M 19 UN-ST 2:12.44 ____
24 Ingraham, Colton C 21 Mustangs-NT 2:12.92 ____
25 McIntee, Brendan C 17 Plano-NT 2:13.87 ____
26 Bergstrom, Jason P 20 AGS-GU 2:13.92 ____
27 Nocco, Scott A 16 CSC-IN 2:14.26 ____
28 Cox, David R 14 TXLA-ST 2:15.79 ____
29 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 2:16.53 ____
30 Griffitts, Billy W 17 Plano-NT 2:17.64 ____
31 Etz, Alex J 17 WFLY-ST 2:18.32 ____
32 Wan, Jason B 16 Plano-NT 2:18.52 ____
33 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 2:18.53 ____
34 Cooper, Tripp G 15 The Woodlands-GU 2:18.63 ____
35 Wagner, John J 17 DADS-GU 2:18.99 ____
36 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 2:21.81 ____
37 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 2:25.00 ____
38 Naherny, Daniel J 19 FAST-NT 2:27.04 ____
39 Wood, Steve C 48 FAST-NT 2:30.16 ____
40 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 2:23.62 L B___
41 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 2:30.50 L B___

Event 19 Women 100 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Moravcova, Martina 32 Mustangs-NT 57.20 ____
2 Jamison, Tanica Y 26 TXLA-ST 1:00.15 ____
3 Aljand, Triin 22 AGS-GU 1:01.02 ____
4 Colorado, Carolina 20 COLOM-ZZ 1:01.96 ____
5 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 1:01.97 ____
6 Chang, Hee-Jin 21 TXLA-ST 1:02.20 ____
7 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 1:02.29 ____
8 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 1:02.40 ____
9 Martin-Lacey, Jacquelin 21 TXLA-ST 1:02.55 ____
10 Casey, Katie E 18 IA-IN 1:03.07 ____
11 Marshall, Christine I 21 UN-GU 1:03.14 ____
12 King, Jordan G 18 UN-OR 1:03.19 ____
13 Powers, Brie C 18 TXLA-ST 1:03.31 ____
14 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 1:03.50 ____
15 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 1:03.59 ____
16 Swanson, Nuffy E 17 The Woodlands-GU 1:03.61 ____
17 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 1:03.62 ____
18 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 1:03.66 ____
19 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 1:04.19 ____
20 Sanford, Ali M 19 UN-LA 1:04.22 ____
21 Weickgenant, Catia C 17 Mustangs-NT 1:04.24 ____
22 Amundsen, Kelsey J 17 The Woodlands-GU 1:04.24 ____
23 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 1:04.28 ____
24 Hamilton, Katie F 18 TXLA-ST 1:04.46 ____
25 O'Brien, Rachel n N 17 TERA-PC 1:04.49 ____
26 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 1:04.52 ____
27 Konicke, Genny M 18 Plano-NT 1:04.52 ____
28 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 1:04.54 ____
29 Gutierrez, Julie P 17 TXLA-ST 1:04.66 ____
30 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 1:04.71 ____
31 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 1:04.72 ____
32 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 1:04.95 ____
33 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 1:05.07 ____
34 Doersam, Sarah V 19 Alamo Area-ST 1:05.08 ____
35 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 1:05.08 ____
36 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 1:05.08 ____
37 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 1:05.29 ____
38 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 1:05.46 ____
39 Mason, Devon M 15 CSC-IN 1:05.48 ____
40 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 1:05.59 ____
41 Katz, Taylor A 13 TXLA-ST 1:05.69 ____
42 Escobedo, Wylie A 16 TXLA-ST 1:05.71 ____
43 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 1:06.04 ____
44 Brandt, Claire T 13 UN-NT 1:06.35 ____
45 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 1:06.38 ____
46 Jasek, Marissa G 21 AGS-GU 1:06.44 ____
47 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 1:06.63 ____
48 Kezbers, Krista M 22 TXLA-ST 1:07.35 ____
49 Foster, Mary M 17 The Woodlands-GU 1:07.88 ____
50 Dlugopolski, Leslie K 19 AGS-GU 1:07.95 ____
51 El-Hamdi, Nadia S 15 TXLA-ST 1:07.97 ____
52 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 1:08.07 ____
53 Cowperthwaite, Leah D 18 Nadadores-NT 1:11.44 ____
54 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 1:12.71 ____
55 Lawrence, Alannah E 19 GOLD-ST 1:14.10 ____
56 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 1:14.38 ____
57 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU 1:17.62 ____
58 Miller, Amywren W 18 IA-IN 54.88 Y ____
59 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 57.10 Y ____
60 Pope, Seabre D 17 FAST-NT 57.75 Y ____
61 Ginder, Lisa C 18 Nadadores-NT 58.03 Y ____
62 Ergin, Zeynep 17 TXLA-ST 58.32 Y ____
63 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 1:07.52 L B___
64 Sudarma, Tiffany C 13 TXLA-ST 1:07.54 L B___
65 Roach, Erika L 19 WAVE-ST 1:07.96 L B___
66 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 1:08.20 L B___
67 Ternes, Kylie C 16 TXLA-ST 1:08.45 L B___
68 Bentley, Taylor R 16 TXLA-ST 1:08.61 L B___
69 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 1:08.93 L B___
70 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 1:09.05 L B___
71 Moffit, Alison L 16 UN-NT 1:09.45 L B___
72 Jonas, M.E. E 15 Alamo Area-ST 1:09.84 L B___
73 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 1:10.81 L B___
74 Connolly, Erin E 17 UN-GU 1:12.67 L B___

Event 20 Men 100 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Crocker, Ian L 25 TXLA-ST 51.32 ____
2 Cramer, Jayme O 25 CRAW-LA 53.13 ____
3 Berens, Ricky C 20 TXLA-ST 53.38 ____
4 Rohleder, Daniel S 21 TXLA-ST 53.91 ____
5 Hughes, Tim H 22 TPA-FL 53.99 ____
6 Becerra, Camilo 27 FAST-NT 54.18 ____
7 Galofre, Julio 20 COLOM-ZZ 54.68 ____
8 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 54.90 ____
9 Dwelley, John A A 22 TERA-PC 54.94 ____
10 Taylor, Hill H 20 TXLA-ST 55.08 ____
11 Welch, Tyler J 20 AGS-GU 55.34 ____
12 Penniman, Daniel C 22 TPA-FL 55.42 ____
13 Donch, Matt D 20 TXLA-ST 55.56 ____
14 Loncaric, Boris 19 AGS-GU 55.68 ____
15 Wang, Andrew P 20 TXLA-ST 55.93 ____
16 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 56.15 ____
17 Denham, Brett G 22 Mustangs-NT 56.16 ____
18 Colella, Tony M 21 GOLD-ST 56.42 ____
19 Wilson, Brian C 19 TXLA-ST 56.67 ____
20 Smith, Justin R 23 Mustangs-NT 56.71 ____
21 Jameson, Peter C 20 TXLA-ST 56.72 ____
22 Joyce, Brendan R 18 CSC-IN 57.25 ____
23 Storvik, Anders O 18 TXLA-ST 57.42 ____
24 Nelms, Steven W 18 Plano-NT 58.27 ____
25 Roney, Matt P 16 UN-NT 58.35 ____
26 Jackson, Jonathan E 18 TXLA-ST 58.38 ____
27 Clarke, Shawn H 20 AGS-GU 58.54 ____
28 Seward, Alex P 17 Alamo Area-ST 58.61 ____
29 Griffin, Chris M 16 WFLY-ST 58.63 ____
30 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 58.66 ____
31 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 59.14 ____
32 Verlatti, Ryan J 21 TXLA-ST 59.18 ____
33 Wright, Steven M 18 TPA-FL 59.42 ____
34 Loney, Ryan T 22 AGS-GU 59.47 ____
35 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 59.49 ____
36 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 59.58 ____
37 Ellis, Matthew P 14 TXLA-ST 59.60 ____
38 Kaestner, Eric F 17 Katy Aquatics-GU 59.66 ____
39 Casey, Thomas S 17 UN-CT 59.71 ____
40 Rasmussen, Ande M 45 TXLA-ST 59.74 ____
41 Gauger, Tylor L 17 CSC-IN 59.87 ____
42 Parker, Ben D 18 TXLA-ST 59.90 ____
43 Stubblefield, Seth K 14 Plano-NT 1:00.48 ____
44 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 1:00.57 ____
45 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 1:01.17 ____
46 Naherny, Daniel J 19 FAST-NT 1:01.96 ____
47 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 1:05.33 ____
48 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 51.44 Y ____
49 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 1:01.69 L B___
50 Etz, Alex J 17 WFLY-ST 1:01.80 L B___
51 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 1:01.80 L B___
52 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 1:02.38 L B___
53 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 1:10.69 L B___
54 Hill, Kerrington R 15 Lone Star-ST 52.91 Y B___

Event 21 Women 400 LC Meter IM
Name Age Team Seed Time

1 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 4:34.25 ____
2 Rodriquez, Jessica 17 TXLA-ST 4:44.58 ____
3 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 4:49.95 ____
4 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 4:51.35 ____
5 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 4:53.11 ____
6 Mathlouthi, Maroua 19 Mustangs-NT 4:54.31 ____
7 Hain, Melissa S 20 AGS-GU 4:55.58 ____
8 Wycliffe, Elizabeth C 25 TXLA-ST 4:56.13 ____
9 Garrett, Macie L 22 NAC-SE 4:56.50 ____
10 Neal, Emily C 20 AGS-GU 4:58.78 ____
11 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 5:00.21 ____
12 Soelter, Alison J 21 TXLA-ST 5:00.41 ____
13 Lawrence, Micah M 17 GOLD-ST 5:01.64 ____
14 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 5:02.43 ____
15 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 5:02.47 ____
16 Hurrell-Zitelman, Casey 19 AGS-GU 5:03.20 ____
17 Adams, Ashley V 16 Fleet Swimming-GU 5:04.91 ____
18 Pavlin, Kim D 16 Alamo Area-ST 5:05.01 ____
19 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 5:05.19 ____
20 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 5:05.92 ____
21 Arnold, Allison A 16 Mustangs-NT 5:06.32 ____
22 Spann, Alexi C 21 TXLA-ST 5:07.59 ____
23 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 5:07.78 ____
24 Singley, Claire V 16 Nadadores-NT 5:08.59 ____
25 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 5:11.24 ____
26 Ginder, Lisa C 18 Nadadores-NT 5:11.32 ____
27 Norval, Ruthie 16 TXLA-ST 5:11.80 ____
28 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 5:11.89 ____
29 Warner, Caitlin K 20 RICE-GU 5:12.01 ____
30 Maxvill, Caroline C 19 UN-NT 5:12.36 ____
31 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 5:12.36 ____
32 Hamilton, Katie F 18 TXLA-ST 5:12.38 ____
33 Moffit, Alison L 16 UN-NT 5:14.63 ____
34 Williamson, Jaime B 20 Fleet Swimming-GU 5:16.20 ____
35 Locke, Lacey A 13 CSC-IN 5:19.27 ____
36 Love, Rebekah L 20 AGS-GU 5:20.95 ____
37 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 4:32.27 Y ____
38 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 4:35.46 Y ____
39 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 5:20.42 L B___
40 Jonas, M.E. E 15 Alamo Area-ST 5:23.80 L B___
41 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 5:25.06 L B___

Event 22 Men 400 LC Meter IM
Name Age Team Seed Time

1 Clark, Nate J 21 Mustangs-NT 4:27.71 ____
2 Smalley, Maverick R 20 SMU-NT 4:30.20 ____
3 Hanna, Colin D D 18 PUST-NJ 4:32.01 ____
4 Hallum, Clint H 19 UN-LA 4:32.34 ____
5 Mahoney, Sean R R 19 TERA-PC 4:32.86 ____
6 Drews, Scott D 21 TXLA-ST 4:35.28 ____
7 Hoover, Trey D 20 TXLA-ST 4:36.70 ____
8 Hasler, Daniel J 16 CSC-IN 4:36.74 ____
9 Andara, Leopoldo J 21 Coral Springs-FG 4:37.68 ____
10 Vinyard, Mike E 15 CSC-IN 4:39.21 ____
11 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 4:39.70 ____
12 Gauger, Tylor L 17 CSC-IN 4:40.56 ____
13 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 4:40.60 ____
14 Nocco, Scott A 16 CSC-IN 4:41.58 ____
15 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 4:42.20 ____
16 Astashinsky, Nik A 16 CSC-IN 4:42.96 ____
17 Jayaprakash, Agni 17 TXLA-ST 4:43.84 ____
18 Ginder, Chris C 21 Mustangs-NT 4:45.62 ____
19 Collins, Bryan R 20 TXLA-ST 4:46.26 ____
20 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 4:46.29 ____
21 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 4:47.47 ____
22 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 4:47.77 ____
23 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 4:48.76 ____
24 Hermes, Cheyne A 17 Katy Aquatics-GU 4:49.58 ____
25 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 4:54.81 ____
26 Huddleston, Cameron C 21 Mustangs-NT 4:54.94 ____
27 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 4:55.29 ____
28 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 4:55.50 ____
29 Warren, Mark J 16 TXLA-ST 4:56.94 ____
30 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 4:57.68 ____
31 Casey, Thomas S 17 UN-CT 4:57.94 ____
32 Wagner, John J 17 DADS-GU 4:58.39 ____
33 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 5:10.13 ____
34 Yatsko, Alex 21 Streamline-ST 4:02.05 Y ____
35 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 5:02.61 L B___

Event 23 Women 50 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 McGregory, Hayley F 22 TXLA-ST 59.81 ____
2 Wilkinson, Julia R 20 UN-GU 1:02.40 ____ 3 Colorado, Carolina 20 COLOM-ZZ 1:02.86 ____
4 Klosova, Petra 22 Mustangs-NT 1:02.98 ____
5 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 1:03.81 ____
6 Voyles, Lindsay A 22 TXLA-ST 1:04.18 ____
7 Monroe, Meredith A 19 Mustangs-NT 1:04.22 ____
8 Orr, Rebecca J 20 TXLA-ST 1:05.30 ____
9 Aljand, Triin 22 AGS-GU 1:05.53 ____
10 King, Lindsey R 19 AGS-GU 1:05.73 ____
11 Mahoney, Abbie A 19 TXLA-ST 1:06.16 ____
12 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 1:06.33 ____
13 Schauwecker, Jessica L 18 FAST-NT 1:06.92 ____
14 Woods, Sarah A 20 AGS-GU 1:07.16 ____
15 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 1:07.28 ____
16 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 1:07.40 ____
17 Soza, Gabriela M 19 Mustangs-NT 1:07.53 ____
18 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 1:08.01 ____
19 Jones, Kyra S 15 UN-GU 1:08.27 ____
20 Sommer, Maria C 18 AGS-GU 1:08.65 ____
21 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 1:08.92 ____
22 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 1:09.04 ____
23 Brammer, Nicole R 16 Nadadores-NT 1:09.98 ____
24 Ergin, Ayse 17 TXLA-ST 1:10.26 ____
25 Willeboordse, Fall C 42 UN-MR 1:09.23 L B___
26 Meyer, Abby M 12 TXLA-ST 1:09.61 L B___
27 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU NT Y ____

Event 24 Men 50 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 Thoman, Nick B 22 TXLA-ST 55.25 ____
2 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 56.06 ____
3 Renholm, Pontus T 22 Mustangs-NT 56.75 ____
4 Murphy, Max M 18 Mustangs-NT 57.08 ____
5 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 57.56 ____
6 Christian, Tiger L 23 TXLA-ST 58.21 ____
7 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 59.57 ____
8 Holland, Kyle M 21 AGS-GU 59.66 ____
9 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 1:00.19 ____
10 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 1:00.32 ____
11 Hendricks, Jeff A 19 UN-NT 1:00.44 ____
12 Wright, Steven M 18 TPA-FL 1:00.71 ____
13 Wood, Steve C 48 FAST-NT 1:01.68 ____
14 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 1:02.21 ____
15 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 1:02.57 ____
16 Griffitts, Billy W 17 Plano-NT 1:02.89 ____
17 Rasmussen, Ande M 45 TXLA-ST 1:03.50 ____
18 Wan, Jason B 16 Plano-NT 1:03.58 ____
19 Gardner, Ozzie P 23 AGS-GU 1:03.66 ____
20 Logan, Nick D 21 Fleet Swimming-GU 1:06.47 ____
21 Roney, Matt P 16 UN-NT 1:10.64 ____
22 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 1:04.07 L B___
23 Bergstrom, Jason P 20 AGS-GU NT Y ____

Event 25 Women 400 LC Meter Medley Relay
Team Relay Seed Time

1 Fleet Swimming-GU A 4:19.63 ____
2 Mustangs-NT A 4:21.52 ____
3 Fleet Swimming-GU B 4:25.22 ____
4 CSC-IN A 4:25.67 ____
5 Mustangs-NT B 4:28.80 ____
6 Plano-NT A 4:28.91 ____
7 CSC-IN B 4:31.21 ____
8 Nadadores-NT A 4:33.96 ____
9 Fleet Swimming-GU C 4:34.36 ____
10 FAST-NT A 4:38.36 ____

Event 26 Men 400 LC Meter Medley Relay
Team Relay Seed Time

1 Mustangs-NT A 3:51.88 ____
2 Fleet Swimming-GU A 3:54.92 ____
3 AGS-GU A 3:54.95 ____
4 FAST-NT A 4:02.34 ____
5 Mustangs-NT B 4:02.56 ____
6 Fleet Swimming-GU B 4:03.68 ____
7 CSC-IN A 4:03.72 ____
8 Plano-NT A 4:06.07 ____
9 AGS-GU B NT ____

ande
May 31st, 2008, 04:56 PM
psych sheet

Event 27 Women 200 LC Meter IM
1 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 2:10.08 ____
2 Rodriquez, Jessica 17 TXLA-ST 2:14.67 ____
3 Wilkinson, Julia R 20 UN-GU 2:16.50 ____
4 Beck, Spindrift S 17 Mustangs-NT 2:17.50 ____
5 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 2:18.65 ____
6 Mathlouthi, Maroua 19 Mustangs-NT 2:18.91 ____
7 Mahoney, Erin E 22 AGS-GU 2:19.42 ____
8 Hain, Melissa S 20 AGS-GU 2:19.50 ____
9 Wycliffe, Elizabeth C 25 TXLA-ST 2:19.71 ____
10 Amundsen, Kelsey J 17 The Woodlands-GU 2:21.00 ____
11 Marshall, Christine I 21 UN-GU 2:21.10 ____
12 Callaghan, Devon C 19 LAK-KY 2:21.56 ____
13 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 2:21.69 ____
14 Regan, Trish A 16 CSC-IN 2:21.71 ____
15 Soelter, Alison J 21 TXLA-ST 2:21.73 ____
16 Basel, Jennifer E 20 UN-NT 2:21.77 ____
17 Neal, Emily C 20 AGS-GU 2:22.02 ____
18 Chura, Kait K 18 RICE-GU 2:22.11 ____
19 Pavlin, Kim D 16 Alamo Area-ST 2:22.58 ____
20 Woods, Adrienne D 19 TXLA-ST 2:22.67 ____
21 Heiss, Kristen E 21 AGS-GU 2:22.88 ____
22 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 2:23.44 ____
23 King, Lindsey R 19 AGS-GU 2:23.56 ____
24 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 2:23.66 ____
25 Maxvill, Caroline C 19 UN-NT 2:23.72 ____
26 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 2:23.80 ____
27 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 2:23.84 ____
28 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 2:24.03 ____
29 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 2:24.04 ____
30 Mahoney, Abbie A 19 TXLA-ST 2:24.57 ____
31 Sacco, Brittany L 21 TXLA-ST 2:24.65 ____
32 Peterson, Sarah J 15 SCAT-GU 2:24.89 ____
33 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 2:25.00 ____
34 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 2:25.40 ____
35 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 2:25.85 ____
36 Katz, Taylor A 13 TXLA-ST 2:25.88 ____
37 Spann, Alexi C 21 TXLA-ST 2:26.03 ____
38 Love, Rebekah L 20 AGS-GU 2:26.41 ____
39 Swanson, Nuffy E 17 The Woodlands-GU 2:26.42 ____
40 Lamb, Jennifer A 18 Fleet Swimming-GU 2:26.43 ____
41 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 2:26.77 ____
42 Hamilton, Katie F 18 TXLA-ST 2:27.13 ____
43 Bradham, Tera E 15 TXLA-ST 2:27.16 ____
44 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 2:27.26 ____
45 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 2:27.45 ____
46 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 2:27.46 ____
47 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 2:28.03 ____
48 Williamson, Jaime B 20 Fleet Swimming-GU 2:28.04 ____
49 Colella, Jocie P 17 GOLD-ST 2:28.86 ____
50 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 2:29.47 ____
51 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 2:29.48 ____
52 Ellis, Carlye A 18 TXLA-ST 2:29.51 ____
53 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 2:29.54 ____
54 Ploetz, Becca A 17 Alamo Area-ST 2:29.54 ____
55 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 2:29.71 ____
56 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 2:29.76 ____
57 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 2:29.79 ____
58 Huang, Meng M 15 TXLA-ST 2:29.81 ____
59 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 2:29.91 ____
60 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 2:30.25 ____
61 Mason, Devon M 15 CSC-IN 2:30.56 ____
62 Miller, Chelsea A 16 Alamo Area-ST 2:30.63 ____
63 Norval, Ruthie 16 TXLA-ST 2:30.66 ____
64 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 2:30.81 ____
65 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 2:31.03 ____
66 Kittle, Grace A 19 UN-CO 2:31.12 ____
67 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 2:31.40 ____
68 Locke, Lacey A 13 CSC-IN 2:32.15 ____
69 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 2:32.58 ____
70 Ginder, Lisa C 18 Nadadores-NT 2:32.82 ____
71 Brandt, Claire T 13 UN-NT 2:32.92 ____
72 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 2:33.36 ____
73 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 2:33.88 ____
74 Iserman, Renee E 19 AGS-GU 2:34.36 ____
75 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 2:34.42 ____
76 Meili, Katie M 17 Nadadores-NT 2:34.60 ____
77 Lawrence, Alannah E 19 GOLD-ST 2:36.13 ____
78 Sanford, Ali M 19 UN-LA 2:40.68 ____
79 Cowperthwaite, Leah D 18 Nadadores-NT 2:12.92 Y ____
80 Ternes, Koryn L 14 TXLA-ST 2:32.47 L B___
81 Ferrin, Hannah K 16 Mustangs-NT 2:32.54 L B___
82 Moffit, Alison L 16 UN-NT 2:32.64 L B___
83 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 2:33.93 L B___
84 Sosdian, Erin J 16 The Woodlands-GU 2:37.39 L B___
85 Muller, Kristina S 14 SCAT-GU 2:38.73 L B___
86 Regone, Christine E 16 Katy Aquatics-GU 2:40.50 L B___


Event 28 Men 200 LC Meter IM
1 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 2:02.89 ____
2 Hansen, Brendan J 26 TXLA-ST 2:02.89 ____
3 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 2:04.65 ____
4 Magruder, Agustin L 22 TXLA-ST 2:05.83 ____
5 Mahoney, Sean R R 19 TERA-PC 2:06.24 ____
6 Smalley, Maverick R 20 SMU-NT 2:06.66 ____
7 Hanna, Colin D D 18 PUST-NJ 2:07.05 ____
8 Spann, Scott W 20 TXLA-ST 2:07.73 ____
9 Colella, Tony M 21 GOLD-ST 2:09.16 ____
10 Hallum, Clint H 19 UN-LA 2:09.62 ____
11 Andara, Leopoldo J 21 Coral Springs-FG 2:09.84 ____
12 Collins, Bryan R 20 TXLA-ST 2:10.59 ____
13 Hasler, Daniel J 16 CSC-IN 2:12.06 ____
14 Jayaprakash, Agni 17 TXLA-ST 2:12.25 ____
15 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 2:12.58 ____
16 Gauger, Tylor L 17 CSC-IN 2:12.78 ____
17 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 2:13.14 ____
18 Nocco, Scott A 16 CSC-IN 2:13.17 ____
19 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 2:13.51 ____
20 Welch, Tyler J 20 AGS-GU 2:14.10 ____
21 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 2:14.22 ____
22 Dwelley, John A A 22 TERA-PC 2:14.31 ____
23 Vinyard, Mike E 15 CSC-IN 2:14.58 ____
24 Astashinsky, Nik A 16 CSC-IN 2:14.66 ____
25 Huddleston, Cameron C 21 Mustangs-NT 2:15.52 ____
26 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 2:15.94 ____
27 McKay, Blake R 20 Alamo Area-ST 2:15.96 ____
28 Casey, Thomas S 17 UN-CT 2:16.39 ____
29 Wagner, John J 17 DADS-GU 2:16.90 ____
30 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 2:16.92 ____
31 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 2:17.03 ____
32 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 2:17.13 ____
33 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 2:17.37 ____
34 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 2:17.40 ____
35 Loney, Ryan T 22 AGS-GU 2:17.63 ____
36 Wheeler, Wesley A 17 Lone Star-ST 2:17.70 ____
37 Warren, Mark J 16 TXLA-ST 2:18.15 ____
38 Montoya, Vlad 21 GOLD-ST 2:18.24 ____
39 Hermes, Cheyne A 17 Katy Aquatics-GU 2:19.05 ____
40 Dean, Scott J 19 CSC-IN 2:20.00 ____
41 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 2:23.00 ____
42 Holland, Kyle M 21 AGS-GU 2:24.21 ____
43 Wan, Jason B 16 Plano-NT 2:21.14 L B___
44 Seward, Alex P 17 Alamo Area-ST 2:21.51 L B___
45 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 2:21.67 L B___
46 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 2:22.52 L B___
47 Nevola, Jake F 17 TXLA-ST 2:24.10 L B___
48 Dielmann, Trevor J 15 UN-ST 2:25.32 L B___
49 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 2:26.67 L B___
50 Griffitts, Billy W 17 Plano-NT 2:28.33 L B___


Event 29 Women 100 LC Meter Freestyle
1 Moravcova, Martina 32 Mustangs-NT 54.45 ____
2 Jamison, Tanica Y 26 TXLA-ST 56.06 ____
3 Aljand, Triin 22 AGS-GU 56.22 ____
4 Chang, Hee-Jin 21 TXLA-ST 56.33 ____
5 Blackman, Jennifer N 22 Mustangs-NT 56.56 ____
6 Blackman, Candace C 22 Mustangs-NT 56.70 ____
7 Marshall, Christine I 21 UN-GU 56.83 ____
8 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 56.99 ____
9 Rodriquez, Jessica 17 TXLA-ST 57.02 ____
10 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 57.26 ____
11 Woods, Sarah A 20 AGS-GU 57.40 ____
12 Colorado, Carolina 20 COLOM-ZZ 57.49 ____
13 Hansen, Codie M 21 AGS-GU 57.50 ____
14 Miller, Amywren W 18 IA-IN 57.51 ____
15 Powers, Brie C 18 TXLA-ST 57.58 ____
16 Chenault, Chelsea A 13 TERA-PC 57.91 ____
17 Woods, Adrienne D 19 TXLA-ST 57.91 ____
18 Konicke, Genny M 18 Plano-NT 57.93 ____
19 Hain, Melissa S 20 AGS-GU 57.94 ____
20 Moldenhauer, Lily O 16 Alamo Area-ST 57.97 ____
21 Monroe, Meredith A 19 Mustangs-NT 58.10 ____
22 Amundsen, Kelsey J 17 The Woodlands-GU 58.10 ____
23 Jasek, Marissa G 21 AGS-GU 58.16 ____
24 Basso, Alex L 20 Fleet Swimming-GU 58.20 ____
25 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 58.30 ____
26 McElhany, Caroline F 16 TXLA-ST 58.35 ____
27 Moodie, Natasha D 17 CST-FG 58.44 ____
28 Miller, Carly V 21 RICE-GU 58.50 ____
29 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 58.55 ____
30 McLean, Sharntelle S 24 Coral Springs-FG 58.61 ____
31 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 58.62 ____
32 Detro, Megan R 17 CSC-IN 58.69 ____
33 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 58.88 ____
34 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 58.89 ____
35 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 58.93 ____
36 Oliver, Tiffany N 15 CST-FG 58.98 ____
37 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 59.01 ____
38 Kezbers, Krista M 22 TXLA-ST 59.02 ____
39 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 59.03 ____
40 Parisi, Lauren N 18 IA-IN 59.10 ____
41 Ergin, Zeynep 17 TXLA-ST 59.12 ____
42 Vlasakova, Michelle 24 Mustangs-NT 59.22 ____
43 Sommer, Maria C 18 AGS-GU 59.43 ____
44 Latone, Megan A 18 TXLA-ST 59.49 ____
45 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 59.58 ____
46 Flanigan, Erin R 15 TXLA-ST 59.63 ____
47 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 59.76 ____
48 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 59.84 ____
49 Lamb, Jennifer A 18 Fleet Swimming-GU 59.98 ____
50 Keily, Jaime A 20 Fleet Swimming-GU 1:00.00 ____
51 Katz, Taylor A 13 TXLA-ST 1:00.02 ____
52 White, Nikki N 17 TXLA-ST 1:00.04 ____
53 Dlugopolski, Leslie K 19 AGS-GU 1:00.04 ____
54 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU 1:00.07 ____
55 Escobedo, Wylie A 16 TXLA-ST 1:00.14 ____
56 El-Hamdi, Nadia S 15 TXLA-ST 1:00.23 ____
57 Weickgenant, Catia C 17 Mustangs-NT 1:00.27 ____
58 Hendrix, Camille D 17 TXLA-ST 1:00.50 ____
59 Massengale, Brittany D 22 RICE-GU 1:00.52 ____
60 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 1:00.53 ____
61 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 1:00.55 ____
62 Schauwecker, Jessica L 18 FAST-NT 1:00.63 ____
63 Foster, Mary M 17 The Woodlands-GU 1:00.74 ____
64 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 1:00.90 ____
65 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 1:01.00 ____
66 Gardner, Jessica F 16 TXLA-ST 1:01.08 ____
67 Sheets, Rhiannon N 15 CSC-IN 1:01.13 ____
68 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 1:01.16 ____
69 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 1:01.35 ____
70 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 1:01.37 ____
71 Singley, Claire V 16 Nadadores-NT 1:01.40 ____
72 Monu, Ngozi R 27 UN-MR 1:01.88 ____
73 Gutierrez, Julie P 17 TXLA-ST 1:02.01 ____
74 Sanford, Ali M 19 UN-LA 1:02.09 ____
75 Miller, Chelsea A 16 Alamo Area-ST 1:02.48 ____
76 Pope, Seabre D 17 FAST-NT 1:02.72 ____
77 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 1:02.97 ____
78 Behrens, Margaret P 20 IA-IN 1:03.12 ____
79 Drinka, Anna S 18 Alamo Area-ST 1:04.16 ____
80 Jones, Kyra S 15 UN-GU 1:05.34 ____
81 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 1:07.31 ____
82 Meili, Katie M 17 Nadadores-NT 52.11 Y ____
83 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU 52.20 Y ____
84 Cowperthwaite, Leah D 18 Nadadores-NT 52.60 Y ____
85 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 52.71 Y ____
86 Brandt, Claire T 13 UN-NT 52.81 Y ____
87 Arnold, Allison A 16 Mustangs-NT 1:00.73 L B___
88 Willeboordse, Fall C 42 UN-MR 1:00.79 L B___
89 Roach, Erika L 19 WAVE-ST 1:00.95 L B___
90 Sosdian, Erin J 16 The Woodlands-GU 1:00.95 L B___
91 Ternes, Kylie C 16 TXLA-ST 1:00.99 L B___
92 Ploetz, Becca A 17 Alamo Area-ST 1:01.04 L B___
93 Ferrin, Hannah K 16 Mustangs-NT 1:01.12 L B___
94 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 1:01.23 L B___
95 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 1:01.27 L B___
96 Regone, Christine E 16 Katy Aquatics-GU 1:01.33 L B___
97 Kittle, Grace A 19 UN-CO 1:01.77 L B___
98 Moffit, Alison L 16 UN-NT 1:02.49 L B___
99 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 1:02.73 L B___
100 Meyer, Abby M 12 TXLA-ST 1:02.75 L B___
101 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 1:03.33 L B___
102 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 1:03.71 L B___
103 Connolly, Erin E 17 UN-GU 1:05.22 L B___
104 Ergin, Ayse 17 TXLA-ST 1:06.03 L B___
105 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 1:07.60 L B___


Event 30 Men 100 LC Meter Freestyle
1 Weber-Gale, Garrett 22 TXLA-ST 48.50 ____
2 Walters, Dave W 20 TXLA-ST 48.96 ____
3 Cramer, Jayme O 25 CRAW-LA 49.69 ____
4 Berens, Ricky C 20 TXLA-ST 49.75 ____
5 Crocker, Ian L 25 TXLA-ST 49.94 ____
6 Verlatti, Ryan J 21 TXLA-ST 50.43 ____
7 Makany, Balazs 21 AGS-GU 50.45 ____
8 Cromwell, David L 24 TXLA-ST 50.49 ____
9 McGinnis, Matt W 22 TXLA-ST 50.73 ____
10 Penniman, Daniel C 22 TPA-FL 50.86 ____
11 Jameson, Peter C 20 TXLA-ST 50.95 ____
12 Milu, Shane M 22 Alamo Area-ST 51.15 ____
13 Jackson, Jonathan E 18 TXLA-ST 51.28 ____
14 Becerra, Camilo 27 FAST-NT 51.28 ____
15 Gomez, Roberto A 20 UN-FL 51.31 ____
16 Peirsol, Aaron W 24 TXLA-ST 51.32 ____
17 Hughes, Tim H 22 TPA-FL 51.36 ____
18 Gardner, Ozzie P 23 AGS-GU 51.50 ____
19 Feigen, Jimmy E 18 WAVE-ST 51.52 ____
20 Lowe, Matthew T 22 TXLA-ST 51.56 ____
21 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 51.57 ____
22 VanRoekel, Ben J 20 TXLA-ST 51.59 ____
23 Bagby, Joshua D 20 Katy Aquatics-GU 51.90 ____
24 Jostes, Scott M 18 TXLA-ST 52.02 ____
25 Donch, Matt D 20 TXLA-ST 52.23 ____
26 Atkinson, Jevon M 24 UN-FG 52.25 ____
27 Clarke, Shawn H 20 AGS-GU 52.29 ____
28 Hill, Dax R 17 Lone Star-ST 52.35 ____
29 Rumans, Walter D 17 FAST-NT 52.44 ____
30 Viveros, Carlos 24 COLOM-ZZ 52.50 ____
31 Murtagh, Colin M 20 TXLA-ST 52.50 ____
32 Loncaric, Boris 19 AGS-GU 52.55 ____
33 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 52.58 ____
34 Laban, Josh N 25 UN-FG 52.59 ____
35 Wilson, Brian C 19 TXLA-ST 52.59 ____
36 Patton, Sean T 21 TXLA-ST 52.60 ____
37 Logan, Nick D 21 Fleet Swimming-GU 52.63 ____
38 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 52.66 ____
39 Nelms, Steven W 18 Plano-NT 52.88 ____
40 Galofre, Julio 20 COLOM-ZZ 53.00 ____
41 Storvik, Anders O 18 TXLA-ST 53.27 ____
42 Clark, Nate J 21 Mustangs-NT 53.28 ____
43 Colella, Tony M 21 GOLD-ST 53.30 ____
44 Hendricks, Jeff A 19 UN-NT 53.33 ____
45 Nosal, Josh M 19 UN-ST 53.34 ____
46 Strange, Casey L 20 AGS-GU 53.37 ____
47 McIntee, Brendan C 17 Plano-NT 53.46 ____
48 Loney, Ryan T 22 AGS-GU 53.57 ____
49 Roney, Matt P 16 UN-NT 53.62 ____
50 Fadnes, Thomas O 20 Mustangs-NT 53.65 ____
51 Nieves, Francis J 18 FAST-NT 53.72 ____
52 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 53.94 ____
53 Wright, Steven M 18 TPA-FL 54.12 ____
54 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 54.15 ____
55 Montoya, Vlad 21 GOLD-ST 54.19 ____
56 Wang, Andrew P 20 TXLA-ST 54.23 ____
57 Wise, Dustin R 20 TXLA-ST 54.25 ____
58 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 54.32 ____
59 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 54.35 ____
60 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 54.37 ____
61 Rohleder, Daniel S 21 TXLA-ST 54.41 ____
62 Hill, Kerrington R 15 Lone Star-ST 54.53 ____
63 Kaestner, Eric F 17 Katy Aquatics-GU 54.61 ____
64 Dirvin, Eric G 15 TXLA-ST 54.64 ____
65 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 54.69 ____
66 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 54.88 ____
67 Raiford, Brad M 23 AGS-GU 55.04 ____
68 Wood, Steve C 48 FAST-NT 55.07 ____
69 Anderson, Ben S 15 TXLA-ST 55.12 ____
70 Walker, Weston L 17 FAST-NT 55.23 ____
71 O'Brien, Peter M 17 Fleet Swimming-GU 55.31 ____
72 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 55.83 ____
73 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 55.89 ____
74 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 56.44 ____
75 Wagner, John J 17 DADS-GU 56.71 ____
76 Taylor, Hill H 20 TXLA-ST 57.45 ____
77 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 58.57 ____
78 Gomez, Alex J 23 FAST-NT 58.81 ____
79 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 55.59 L B___
80 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 55.75 L B___
81 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 55.85 L B___
82 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 56.10 L B___
83 Casey, Thomas S 17 UN-CT 56.28 L B___
84 Wan, Jason B 16 Plano-NT 56.97 L B___
85 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 57.48 L B___
86 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 57.66 L B___


Event 33 Women 50 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Tinnon, Elizabeth O 23 LAK-KY 1:09.94 ____
2 Carlson, Kasey A 16 TERA-PC 1:10.41 ____
3 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 1:10.95 ____
4 Beck, Spindrift S 17 Mustangs-NT 1:11.06 ____
5 Callaghan, Devon C 19 LAK-KY 1:12.22 ____
6 Maxvill, Caroline C 19 UN-NT 1:12.92 ____
7 Stauder, Lauren C 16 CSC-IN 1:13.08 ____
8 Iserman, Renee E 19 AGS-GU 1:13.35 ____
9 Kittle, Grace A 19 UN-CO 1:14.28 ____
10 DiBenigno, Emy M 18 CSC-IN 1:14.32 ____
11 Meili, Katie M 17 Nadadores-NT 1:14.82 ____
12 Lawrence, Alannah E 19 GOLD-ST 1:14.92 ____
13 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 1:15.23 ____
14 Ellis, Carlye A 18 TXLA-ST 1:15.49 ____
15 Leneave, Kelsey A 15 The Woodlands-GU 1:15.93 ____
16 Love, Rebekah L 20 AGS-GU 1:16.15 ____
17 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 1:17.06 ____
18 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 1:17.16 ____
19 Sepulveda, Julia S 16 SCAT-GU 1:17.29 ____
20 Moodie, Natasha D 17 CST-FG 1:18.56 ____
21 Landry, Sara A 14 TXLA-ST 1:23.54 ____


Event 34 Men 50 LC Meter Breaststroke
Name Age Team Seed Time

1 Jacobo, Alfredo R 26 AGS-GU 1:02.75 ____
2 Mahoney, Sean R R 19 TERA-PC 1:02.81 ____
3 Jacobo, Alejandro R 23 AGS-GU 1:04.98 ____
4 Plevelj, Grega G 21 SMU-NT 1:05.57 ____
5 Johnson, Mitchell N 21 Mustangs-NT 1:06.01 ____
6 Merritt, Jerr 20 Mustangs-NT 1:06.15 ____
7 Jayaprakash, Agni 17 TXLA-ST 1:07.59 ____
8 Hensley, Kevin C 23 Coral Springs-FG 1:07.78 ____
9 Guthrie, David M 47 COOG-GU 1:09.56 ____
10 Dean, Scott J 19 CSC-IN 1:10.07 ____
11 Juhn, Timothy Y 17 Plano-NT 1:10.28 ____
12 Dielmann, Trevor J 15 UN-ST 1:11.02 ____
13 Arnold, Trenton H 16 TXLA-ST 1:11.80 ____
14 Logan, Nick D 21 Fleet Swimming-GU 1:16.63 ____
15 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 1:25.70 ____
16 Ting, Jason M 16 Katy Aquatics-GU 1:07.20 L B___
17 Hermes, Cheyne A 17 Katy Aquatics-GU 1:08.29 L B___
18 Nevola, Jake F 17 TXLA-ST 1:14.66 L B___
19 Strange, Casey L 20 AGS-GU NT ____


Event 35 Women 100 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 Coventry, Kirsty L 24 TXLA-ST 59.42 ____
2 McGregory, Hayley F 22 TXLA-ST 59.81 ____
3 Wycliffe, Elizabeth C 25 TXLA-ST 1:02.25 ____
4 Wilkinson, Julia R 20 UN-GU 1:02.40 ____
5 Colorado, Carolina 20 COLOM-ZZ 1:02.86 ____
6 Klosova, Petra 22 Mustangs-NT 1:02.98 ____
7 Heiss, Kristen E 21 AGS-GU 1:03.57 ____
8 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 1:03.81 ____
9 Voyles, Lindsay A 22 TXLA-ST 1:04.18 ____
10 Monroe, Meredith A 19 Mustangs-NT 1:04.22 ____
11 Hammes, Jessie L 17 CSC-IN 1:04.23 ____
12 Latone, Megan A 18 TXLA-ST 1:04.48 ____
13 Neal, Emily C 20 AGS-GU 1:04.86 ____
14 Moldenhauer, Lily O 16 Alamo Area-ST 1:04.90 ____
15 Parisi, Lauren N 18 IA-IN 1:05.04 ____
16 Cunningham, Cassie J 17 GOLD-ST 1:05.22 ____
17 Escobedo, Wylie A 16 TXLA-ST 1:05.24 ____
18 Orr, Rebecca J 20 TXLA-ST 1:05.30 ____
19 King, Lindsey R 19 AGS-GU 1:05.73 ____
20 Pavlin, Kim D 16 Alamo Area-ST 1:05.74 ____
21 Mahoney, Abbie A 19 TXLA-ST 1:06.16 ____
22 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 1:06.33 ____
23 Smith, Morgan F 17 Fleet Swimming-GU 1:06.47 ____
24 Tucker, Samantha M 16 TXLA-ST 1:06.80 ____
25 Locke, Lacey A 13 CSC-IN 1:06.90 ____
26 Schauwecker, Jessica L 18 FAST-NT 1:06.92 ____
27 Chura, Kait K 18 RICE-GU 1:07.07 ____
28 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 1:07.10 ____
29 Woods, Sarah A 20 AGS-GU 1:07.16 ____
30 Konicke, Genny M 18 Plano-NT 1:07.17 ____
31 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 1:07.28 ____
32 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 1:07.40 ____
33 Soza, Gabriela M 19 Mustangs-NT 1:07.53 ____
34 Bradham, Tera E 15 TXLA-ST 1:07.65 ____
35 Colella, Jocie P 17 GOLD-ST 1:07.71 ____
36 Roach, Erika L 19 WAVE-ST 1:07.73 ____
37 Norval, Ruthie 16 TXLA-ST 1:08.09 ____
38 Thompson, Sherrill M 17 GOLD-ST 1:08.09 ____
39 King, Jordan G 18 UN-OR 1:08.22 ____
40 Jones, Kyra S 15 UN-GU 1:08.27 ____
41 Wyatt, Madi R 17 COTA-ST 1:08.37 ____
42 Sommer, Maria C 18 AGS-GU 1:08.65 ____
43 Mancini, Gina M 20 TPA-FL 1:08.92 ____
44 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 1:09.04 ____
45 O'Brien, Rachel n N 17 TERA-PC 1:09.16 ____
46 Ranzau, Sally E 21 AGS-GU 1:09.18 ____
47 Conroy, Sydney M 13 BTA-GU 1:09.37 ____
48 Bottoms, Shelby R 18 DADS-GU 1:09.60 ____
49 Meyer, Abby M 12 TXLA-ST 1:09.61 ____
50 Chenault, Chelsea A 13 TERA-PC 1:09.65 ____
51 Ferrin, Hannah K 16 Mustangs-NT 1:09.72 ____
52 Brammer, Nicole R 16 Nadadores-NT 1:09.98 ____
53 Oliver, Tiffany N 15 CST-FG 1:10.11 ____
54 Marrow, Lilly I 16 DADS-GU 1:10.16 ____
55 Sudarma, Tiffany C 13 TXLA-ST 1:10.26 ____
56 Ergin, Ayse 17 TXLA-ST 1:10.26 ____
57 Gutierrez, Julie P 17 TXLA-ST 1:10.30 ____
58 Singley, Claire V 16 Nadadores-NT 1:10.54 ____
59 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 1:10.85 ____
60 Rehring, Jaclin R 17 Plano-NT 1:11.13 ____
61 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 1:12.88 ____
62 Behrens, Margaret P 20 IA-IN 55.54 Y ____
63 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU 58.29 Y ____
64 Huang, Meng M 15 TXLA-ST 1:10.46 L B___
65 Toledo, Marylyn P 16 UN-NT 1:10.70 L B___
66 Mader, Kaelee A 16 Fleet Swimming-GU 1:11.21 L B___
67 Bentley, Taylor R 16 TXLA-ST 1:11.54 L B___
68 Carlson, Claudia C 16 Alamo Area-ST 1:11.80 L B___
69 Brandt, Claire T 13 UN-NT 1:11.87 L B___
70 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 1:13.33 L B___
71 Hager, Lauren M 13 The Woodlands-GU 1:14.86 L B___
72 Duin, Morgan C 16 Alamo Area-ST 1:15.35 L B___
73 Martin, Stephanie M 18 Mustangs-NT 1:20.08 L B___


Event 36 Men 100 LC Meter Backstroke
Name Age Team Seed Time

1 Peirsol, Aaron W 24 TXLA-ST 53.32 ____
2 Cromwell, David L 24 TXLA-ST 53.81 ____
3 Thoman, Nick B 22 TXLA-ST 55.25 ____
4 Thompson, Matt W 17 Mustangs-NT 56.06 ____
5 Rohleder, Daniel S 21 TXLA-ST 56.32 ____
6 Weber-Gale, Garrett 22 TXLA-ST 56.48 ____
7 Chapman, Craig A 24 TXLA-ST 56.73 ____
8 Renholm, Pontus T 22 Mustangs-NT 56.75 ____
9 Patton, Sean T 21 TXLA-ST 56.93 ____
10 Murphy, Max M 18 Mustangs-NT 57.08 ____
11 Makany, Balazs 21 AGS-GU 57.38 ____
12 Jostes, Scott M 18 TXLA-ST 57.40 ____
13 Cragin, Cole S 17 Fleet Swimming-GU 57.56 ____
14 Taylor, Hill H 20 TXLA-ST 57.60 ____
15 Trompeter, Tromp M 20 TXLA-ST 58.01 ____
16 McDermott, Caleb J 22 TXLA-ST 58.13 ____
17 Christian, Tiger L 23 TXLA-ST 58.21 ____
18 Colella, Tony M 21 GOLD-ST 58.58 ____
19 Berens, Ricky C 20 TXLA-ST 58.62 ____
20 Storvik, Anders O 18 TXLA-ST 59.36 ____
21 Bayley, Hunter P 17 Fleet Swimming-GU 59.57 ____
22 Holland, Kyle M 21 AGS-GU 59.66 ____
23 O'Neill, Gavin T 18 TERA-PC 59.81 ____
24 Collins, Bryan R 20 TXLA-ST 59.92 ____
25 Wilson, Brian C 19 TXLA-ST 1:00.18 ____
26 Jordan, Josh H 18 CSC-IN 1:00.19 ____
27 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 1:00.32 ____
28 Astashinsky, Nik A 16 CSC-IN 1:00.66 ____
29 Bergstrom, Jason P 20 AGS-GU 1:00.69 ____
30 Wright, Steven M 18 TPA-FL 1:00.71 ____
31 Stahley, Austin C 19 TXLA-ST 1:00.71 ____
32 Moore, Charlie W 16 Fleet Swimming-GU 1:01.02 ____
33 Nosal, Josh M 19 UN-ST 1:01.04 ____
34 Ingraham, Colton C 21 Mustangs-NT 1:01.11 ____
35 Nocco, Scott A 16 CSC-IN 1:01.31 ____
36 Wood, Steve C 48 FAST-NT 1:01.68 ____
37 Beckwitt, Jack B 17 Mustangs-NT 1:01.91 ____
38 Etz, Alex J 17 WFLY-ST 1:02.03 ____
39 Smalley, Maverick R 20 SMU-NT 1:02.03 ____
40 Walker, Donnie J 16 Alamo Area-ST 1:02.57 ____
41 Dwyer, Jack B 18 UN-NT 1:02.57 ____
42 McIntee, Brendan C 17 Plano-NT 1:02.69 ____
43 Griffitts, Billy W 17 Plano-NT 1:02.89 ____
44 Rasmussen, Ande M 45 TXLA-ST 1:03.50 ____
45 Wan, Jason B 16 Plano-NT 1:03.58 ____
46 Wagner, John J 17 DADS-GU 1:03.74 ____
47 Noe, Patrick W 16 Fleet Swimming-GU 1:04.07 ____
48 Wheeler, Wesley A 17 Lone Star-ST 1:04.12 ____
49 Hanna, Colin D D 18 PUST-NJ 1:04.19 ____
50 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 1:04.23 ____
51 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 1:04.29 ____
52 Naherny, Daniel J 19 FAST-NT 1:04.97 ____
53 Robinson, Harrison D 14 DADS-GU 1:06.56 ____
54 Nieves, Francis J 18 FAST-NT 1:06.71 ____
55 Hasler, Daniel J 16 CSC-IN 1:07.04 ____
56 Vinyard, Mike E 15 CSC-IN 1:10.70 ____
57 Seward, Alex P 17 Alamo Area-ST 1:04.46 L B___
58 Duhon, Matt L 17 Fleet Swimming-GU 1:05.30 L B___
59 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 1:07.56 L B___
60 Roney, Matt P 16 UN-NT 1:10.64 L B___


Event 37 Women 50 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Moravcova, Martina 32 Mustangs-NT 57.20 ____
2 Pope, Seabre D 17 FAST-NT 57.75 ____
3 El-Hamdi, Nadia S 15 TXLA-ST 58.19 ____
4 Aljand, Triin 22 AGS-GU 1:01.02 ____
5 Tarantolo, Maddie M 18 Nitro-ST 1:01.97 ____
6 Chang, Hee-Jin 21 TXLA-ST 1:02.20 ____
7 Atkinson, Alia S 19 CST-FG 1:02.40 ____
8 Martin-Lacey, Jacquelin 21 TXLA-ST 1:02.55 ____
9 Lobb, Ellen F 16 Fleet Swimming-GU 1:03.50 ____
10 Swanson, Nuffy E 17 The Woodlands-GU 1:03.61 ____
11 Rogers, Caitlin E 18 Plano-NT 1:03.62 ____
12 Sanford, Ali M 19 UN-LA 1:04.22 ____
13 Weickgenant, Catia C 17 Mustangs-NT 1:04.24 ____
14 Hamilton, Katie F 18 TXLA-ST 1:04.46 ____
15 Van Matre, Traci A 20 Fleet Swimming-GU 1:04.52 ____
16 Van, Seraphina N 16 Fleet Swimming-GU 1:04.54 ____
17 Richter, Ashley R 18 Fleet Swimming-GU 1:04.95 ____
18 Smith, Skylar S 15 AQUA-GU 1:05.23 ____
19 Mason, Devon M 15 CSC-IN 1:05.48 ____
20 Renfrew, Tracey L 20 AGS-GU 1:05.59 ____
21 Jasek, Marissa G 21 AGS-GU 1:06.44 ____
22 Dlugopolski, Leslie K 19 AGS-GU 1:07.95 ____
23 Temple, Taylor P 14 Mustangs-NT 57.10 Y ____
24 Flores, Stelicia J 16 Plano-NT 1:07.52 L B___
25 Connolly, Erin E 17 UN-GU 1:12.67 L B___
26 Gilson, Kristen L 17 Plano-NT 1:16.64 L B___
27 Sepulveda, Adriana V 16 SCAT-GU NT B___
28 Eckhart, Kathryn E 14 Fleet Swimming-GU NT Y ____


Event 38 Men 50 LC Meter Butterfly
Name Age Team Seed Time

1 Hughes, Tim H 22 TPA-FL 53.99 ____
2 Becerra, Camilo 27 FAST-NT 54.18 ____
3 Dwelley, John A A 22 TERA-PC 54.94 ____
4 Welch, Tyler J 20 AGS-GU 55.34 ____
5 Penniman, Daniel C 22 TPA-FL 55.42 ____
6 Loncaric, Boris 19 AGS-GU 55.68 ____
7 Denham, Brett G 22 Mustangs-NT 56.16 ____
8 Smith, Justin R 23 Mustangs-NT 56.71 ____
9 Joyce, Brendan R 18 CSC-IN 57.54 ____
10 Ingraham, Colton C 21 Mustangs-NT 57.60 ____
11 Caskey, Neil A 19 Fleet Swimming-GU 57.90 ____
12 Roney, Matt P 16 UN-NT 58.35 ____
13 Murphy, Max M 18 Mustangs-NT 58.76 ____
14 Weeks, Lamar B 18 Mustangs-NT 59.14 ____
15 Wright, Steven M 18 TPA-FL 59.42 ____
16 Kaestner, Eric F 17 Katy Aquatics-GU 59.66 ____
17 Rasmussen, Ande M 45 TXLA-ST 59.74 ____
18 Lewis, Max G 17 Fleet Swimming-GU 1:00.09 ____
19 Weeks, Scott C 16 Mustangs-NT 1:00.13 ____
20 Hoffman, Greg P 16 Mustangs-NT 1:01.80 ____
21 Tran, Andrew D 17 Mustangs-NT 51.44 Y ____
22 Smidlein, Scott A 18 The Woodlands-GU 58.66 L B___
23 Smith, Randal W 17 Katy Aquatics-GU 59.49 L B___
24 Nyanat, Ezrah A 16 Katy Aquatics-GU 1:01.69 L B___
25 Jones, Timothy R 17 Katy Aquatics-GU 1:10.69 L B___


Event 39 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time

1 Mustangs-NT A 8:26.84 ____
2 Plano-NT A 8:35.18 ____
3 CSC-IN A 8:46.05 ____
4 Nadadores-NT A 8:49.47 ____
5 FAST-NT A 9:12.44 ____

Event 40 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
Team Relay Seed Time

1 Mustangs-NT A 7:42.13 ____
2 FAST-NT A 7:54.76 ____
3 CSC-IN A 7:57.99 ____
4 Plano-NT A 7:58.41 ____

Event 31 Women 800 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Rigamonti, Flavia 26 Mustangs-NT 8:25.59 ____
2 Escobar, Susana S 20 TXLA-ST 8:38.65 ____
3 White, Nikki N 17 TXLA-ST 8:40.98 ____
4 Adams, Cammile C 16 Fleet Swimming-GU 8:45.68 ____
5 Garrett, Macie L 22 NAC-SE 8:48.00 ____
6 Massengale, Brittany D 22 RICE-GU 8:54.00 ____
7 Hurrell-Zitelman, Casey 19 AGS-GU 8:58.67 ____
8 Arnold, Allison A 16 Mustangs-NT 8:59.51 ____
9 Sosdian, Erin J 16 The Woodlands-GU 9:04.46 ____
10 McLaine, Maureen 17 Plano-NT 9:04.91 ____
11 Partridge, Sam J 18 CSC-IN 9:10.09 ____
12 Rovig, Stephanie E 17 Fleet Swimming-GU 9:11.78 ____
13 Singley, Claire V 16 Nadadores-NT 9:14.04 ____
14 Williamson, Michelle A 16 Fleet Swimming-GU 9:15.24 ____
15 Ranzau, Sally E 21 AGS-GU 9:16.01 ____
16 Gardner, Jessica F 16 TXLA-ST 9:16.16 ____
17 Thornton, Leah M 17 HBT-SE 9:17.74 ____
18 Felchak, Mikayla P 15 Fleet Swimming-GU 9:18.05 ____
19 Felloni, Federica 21 Mustangs-NT 9:18.07 ____
20 Ginder, Lisa C 18 Nadadores-NT 9:21.09 ____
21 Moffit, Alison L 16 UN-NT 9:21.85 ____
22 Sacco, Natalie M 19 TXLA-ST 9:23.61 ____
23 Wagner, Catherine E 15 DADS-GU 9:24.52 ____
24 Warner, Caitlin K 20 RICE-GU 9:24.73 ____
25 Sharp, Morgan E 16 Fleet Swimming-GU 9:25.77 ____
26 Nelson, Liz C 17 The Woodlands-GU 8:59.98 L B___

Event 32 Men 1500 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time

1 Klueh, Michael P 21 TXLA-ST 15:05.85 ____
2 Veazey, Caleb P 17 Mustangs-NT 15:55.44 ____
3 Drews, Scott D 21 TXLA-ST 16:08.12 ____
4 Robertson, James A 20 TXLA-ST 16:15.60 ____
5 Sittig, Ryan K 16 TXLA-ST 16:21.57 ____
6 McIntee, Kyle O 15 Plano-NT 16:23.18 ____
7 Ginder, Chris C 21 Mustangs-NT 16:24.69 ____
8 Murphy, Sean P 15 The Woodlands-GU 16:31.22 ____
9 Keily, Andrew J 17 Fleet Swimming-GU 16:55.66 ____
10 Hoover, Trey D 20 TXLA-ST 17:05.02 ____

ande
June 2nd, 2008, 11:17 PM
here's the other 2 big meets where USA Olympic Hopefuls will compete
this same weekend June 5 - 8

2008 Swimvitational held in Omaha, Neb.,

and the
Charlotte Ultraswim held in Charlotte, N.C.

Swimvitational, Ultraswim to close out Toyota Grand Prix Series
A deep field of top American swimming talent, including
Michael Phelps, Ryan Lochte, Katie Hoff and Mary DeScenza,
will compete in two separate meets,


Omaha Swimvitational
http://www.mutualofomaha.com/swim/

psyche sheet
http://www.usaswimming.org/USASWeb/_Rainbow/Documents/b2f9bd4c-8894-4c71-a8ee-11c95a92de72/Swimvitational_Psych.pdf


Charlotte Ultraswim
http://www.charlotteultraswim.com

Psyche
http://www.charlotteultraswim.com/results08/Psych.htm

Real Results
http://www.charlotteultraswim.com/results08/index.htm

KeithM
June 3rd, 2008, 06:34 AM
Make it four meets!

http://www.socalswim.org/HTResults/JanetEvans2008/

ande
June 3rd, 2008, 10:53 AM
added it, there's some fast swimmers at it
Garrett told me about it this morning, he said flowcast is filming
Austin, Charlotte and Janet Evans Inv. this weekend

so I edited the first post to include it
http://www.usms.org/forums/showpost.php?p=133189&postcount=1
this thread will be a 4 ring circus

I'm curious to see how times will compare
maybe we can string them all together on key events

because USA Olympic Trials (http://www.usms.org/forums/showthread.php?t=10605) are Sunday June 29 - Sunday July 6th
3 weeks & 5 days away



Make it four meets!

http://www.socalswim.org/HTResults/JanetEvans2008/

ande
June 4th, 2008, 10:58 AM
results links are up on first post
haven't found omaha's yet
can't wait for them to start

should be fun
what do you think?

ehoch
June 4th, 2008, 02:47 PM
Good luck Ande -

I am swimming the JEI this weekend --- but I made the silly decision to build up my training again. I swam last weekend and was already quite a bit slower than just 2 weeks ago. We shall see - I am seeded between 40th and 50th in all my events -- not much hope to make it back at night....

ande
June 5th, 2008, 12:50 PM
Hi erik,
thanks
good luck
to bad you didn't rest
I don't worry about what place I get
I just hope to improve my times


Good luck Ande -
I am swimming the JEI this weekend --- but I made the silly decision to build up my training again. I swam last weekend and was already quite a bit slower than just 2 weeks ago. We shall see - I am seeded between 40th and 50th in all my events -- not much hope to make it back at night....

ande
June 5th, 2008, 12:51 PM
the first post (http://www.usms.org/forums/showpost.php?p=133189&postcount=1) in this thread now has links to results for all 4 meets

here's Omaha's
http://omegatiming.com/swimming/racearchives/2008/Omaha_a_2008/index.htm

ande
June 6th, 2008, 07:42 AM
article about phelps and hoff

http://www.baltimoresun.com/sports/olympics/bal-sp.hoff06jun06,0,4921136.story

here's spitz on phelps
http://www.azcentral.com/arizonarepublic/sports/articles/0606olyspitz0606.html

mctrusty
June 6th, 2008, 08:27 AM
here's spitz on phelps
http://www.azcentral.com/arizonarepublic/sports/articles/0606olyspitz0606.html

Ahhh, but can Phelps grow an awesome mustache? That's what would put him over the top.

ande
June 7th, 2008, 07:30 AM
SWIMMING

Top swimmers readying for Olympic trials
Swimmers set to compete in Austin, Omaha this weekend.
By John Maher

AMERICAN-STATESMAN STAFF


Friday, June 06, 2008

Many Olympic hopefuls will be getting in their last competitive swims this weekend, at a slew of meets from North Carolina to Austin, before the U.S. swimming trials begin in three weeks.

Michael Phelps, Katie Hoff and several Austin-based swimmers will have a dress rehearsal for the trials in the recently completed temporary pool at the Qwest Center in Omaha, Neb.

Local Olympians Ian Crocker, Aaron Peirsol and Brendan Hansen, however, opted to enjoy the comforts of home while competing in the Texas Senior Circuit at the Jamail Texas Swimming Center.

Whatever the location, swimmers are looking to get going fast.

Eddie Reese, the University of Texas coach who is also heading the U.S. Olympic men's swimming team, said he wouldn't be surprised if a world record were set in Austin this weekend.

Crocker said he's remaining in town in part because he wants the Omaha pool to be new and exciting when he goes to the trials.

"There are pros and cons either way," Crocker said of the decision not to go to the Omaha test run. "I kind of like the idea of being home three weeks before the big meet, the big show."

Reese saw the Omaha facilities, minus the pool, last summer and doesn't anticipate any problems at the trials.

"They've got it all right," Reese said. "It's going to a great, great meet."

While Reese will stay in Austin, his longtime assistant, Kris Kubik, will be in Omaha checking out hotel accommodations and restaurants where a large group of swimmers can grab something quick and healthy to eat. Also making the trip to Nebraska are swimmers Neil Walker, Dale Rogers and Eric Shanteau.

Walker, a two-time Olympian, wants to make sure that, unlike the 2004 trials, there are no surprises about the temporary pool.

The 2004 U.S. Olympic swim trials were held in Long Beach, Calif., in an above-ground pool erected in a parking lot. That setting allowed 10,000 spectators per session to watch the event, even if it was occasionally a little cool or windy. The pool at Omaha will be very much like the Long Beach pool except that it will be indoors.

To build a pool inside the Qwest Center, eight rows of seats were taken out, and the floor was raised 10 feet. A Qwest Center spokesperson said about 12,000 seats will be available for the trials.

"Those temporary pools are a little bit different," Walker said. "I don't know whether it's the depth, the gutters, the lane ropes or what. They've always been real wavy, and I'm not sure why. I've never experienced the waves that I did in the '04 trials. They were tough and hard to get through. I was thinking about my race strategy right up to my swim."

In Walker's specialty, the 100-meter freestyle, swimmers churn up the waters as they all swim at about the same pace, creating a big bow wave. If that's not dissipated by the gutters or the lane ropes, it can catch the swimmers going off the turn or somewhere later in the race. Walker said that if the pool in Omaha is wavy, two possible strategies would be to stay underwater longer or to try to stay out front for as long as possible to stay ahead of most of the wave action.

Like most swimmers, Walker is hoping to see a drop in time this week as he's begun his taper, cutting back on his work to get his body fresh for the trials.

"When you start coming off, your body is almost in shock. It's still geared up for the training," Walker said. "Sometimes you get the taper blues."

Swimmers will also be trying to find which suits are fastest for them usually, the tighter the better. "There are so many makes and styles it's almost overwhelming," said Peirsol.

And time-consuming.

"It's unbelievable," Reese said. "One guy took 25 minutes to put on a suit the other day."

Peirsol and Hansen, two swimmers who endorse Nike, will be hoping that company has an answer to Speedo's LZR Racer, the suit in which more than 30 world records have been set this year.


Texas Senior Circuit

What: Swim meet including Olympians Aaron Peirsol, Brendan Hansen and Ian Crocker

Where: Jamail Texas Swimming Center

When: Finals at 6 p.m. today and Saturday, 5 p.m. Sunday

from: http://www.statesman.com/sports/content/sports/stories/other/06/06/0606swim.html

quicksilver
June 7th, 2008, 10:34 AM
A couple of interesting quotes:

Like most swimmers, Walker is hoping to see a drop in time this week as he's begun his taper, cutting back on his work to get his body fresh for the trials.
"When you start coming off, your body is almost in shock. It's still geared up for the training," Walker said. "Sometimes you get the taper blues."

Swimmers will also be trying to find which suits are fastest for them usually, the tighter the better. "There are so many makes and styles it's almost overwhelming," said Peirsol. And time-consuming.

"It's unbelievable," Reese said. "One guy took 25 minutes to put on a suit the other day."

ande
June 12th, 2008, 02:27 PM
here's a some highlight videos from Sen Cr 4 videos

50 back Womens A final
Haley McGregory 27.80 American Record
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65243-w-50-back-a-hayley-american-record

100 back Womens A final
Haley McGregory 59.46
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65540-w-100-back-a

men's 100 fr A final GWG 48.9
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65515-m-100-free-a

womens 200 fr A final
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65330-w-200-free-a

men's 100 fly A final Crocker 51.75
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65259-m-100-fly-a

m 200 fr A final Klueh 1:47.45
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234013-2008-texas-senior-circuit-long-course/65271-m-200-free-a


JEI Jason Lezak interview
http://swimming.flocasts.org/videos/coverage/view_video/234012-2008-janet-evans-invitational/65611-jason-lezak-after-100-victory